01.06.2015 | 09:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Choroby slnečnice treba ošetriť preventívne

Slnečnica býva napádaná množstvom ochorení, ktoré sa podieľajú na znížení úrody. Ich šírenie začína najčastejšie z infikovanej pôdy, preto je potrebné sa im venovať už v prvých rastových fázach slnečnice. Slnečnica je pekne vzídená a vlhké počasie napomáha šíreniu chorôb, preto treba ošetriť tam, kde ste už v minulých rokoch zistili ochorenie.

Signalizačná správa

Slnečnica

Vo fáze 6 - 8 listov, ošetrite porasty proti alternáriovej škvrnitosti, ktorú spôsobuje viacero húb (Alternaria alternata, Alternaria helianthi, Alternaria helianthinficiens). Prejavuje sa na listoch hnedými prepadnutými škvrnami často s koncentrickými kruhmi s tmavozelenými spórami. Napáda aj stonky, úbory a nažky. Pri silnom napadnutí rastliny zakrpatievajú, vädnú a odumierajú. Na foliárnu aplikáciu sú povolené picoxystrobin, boscalid+dimoxystrobin, cyproconazole+trifloxystrobin a prochloraz+propiconazole. Ošetrenie zopakujte v plnom kvete a na konci kvitnutia.

Presne v tých istých termínoch treba ošetriť porasty aj proti bielej hnilobe (Sclerotinia sclerotiorum), ktorá patrí k najvýznamnejším chorobám slnečnice. Príznakom je zmäknutie pletiva, svetlo žlté postupne hnednúce škvrny za vlhka pokryté bielym mycéliom. Rastliny vädnú, lámu sa, odumierajú. Ak vytvoria úbory, tak sú s hluchými nažkami. Odlíšenie od iných chorôb napádajúcich slnečnicu je ťažké, najvýznamnejší znak je čisto biele mycélium a čierne skleróciá. Zdrojom nákazy sú skleróciá vo vrchnej vrstve pôdy, kam sa dostali pri zbere z napadnutých rastlín nielen slnečnice, ale aj repky, sóje, maku, zeleniny a iných rastlín. Je polyfág napádajúci asi 450 druhov. Skleróciá sa môžu dostať do pôdy aj ako prímes osiva. Zo sklerócií prerastá huba do vzchádzajúcich rastlín a môže spôsobiť ich odumretie. Neskôr napáda korene a koreňový kŕčok, čo vedie k núdzovému dozrievaniu slnečnice. Listy bývajú infikované v ich úžľabí. Zníženie množstva sklerócií v pôde je možné pravidelnou orbou a správnym osevným postupom. Odstup od pestovania hostiteľských rastlín má byť 6 rokov. Dôležitá je sejba vyčisteného osiva, odolnejších hybridov, nesiať predčasne do studenej pôdy, likvidácia burín a správna výživa. Ošetrenie biologickými prípravkami na pozemkoch s výskytom sklerócií pred sejbou slnečnice, morenie osiva a fungicídne ošetrenie sú nutné pri výskyte choroby. Povolené sú účinné látky kresoxim-methyl, picoxystrobin, azoxystrobin, azoxystrobin+cyproconazole, boscalid+dimoxystrobin, cymoxanil+famoxadone, cyproconazole+trifloxystrobin, prochloraz+propiconazole, prochloraz+tebuconazole, prothiconazole+tebuconazole a biologický prípravok s obsahom oospór huby Pythium oligandrum Drechsler.

Niektoré z uvedených prípravkov sú povolené aj na pleseň sivú (Botryotinia fuckelina anamorfa Botrytis cinerea), ktorá prežíva na zvyškoch rastlín, alebo vo forme sklerócií v pôde. Sekundárne sa šíri konídiami vzduchom počas daždivého počasia. Príznakom sú mokvavé žltohnedé škvrny a šedý povlak mycélia na všetkých častiach rastliny od mladých listov až po napadnutie úborov. Rastliny predčasne dozrievajú, úbory hnijú, alebo trúchnivejú podľa počasia. Prevenciou je vysievanie odolnejších odrôd, odburinenie porastov, vyrovnané hnojenie, neprehnojiť dusíkom, neprehusťovať porasty a udržať zdravé pletivá nepoškodené od živočíšnych škodcov. Odstraňovanie pozberových zvyškov nie je plne realizovateľné. Chemická ochrana je morenie osiva a fungicídne ošetrenie prípravkami na báze azoxystrobin+cyproconazole, boscalid+dimoxystrobin, cyproconazole+trifloxystrobin, picoxystrobin, prochloraz+propiconazole a biologický prípravok s obsahom oospór huby Pythium oligandrum Drechsler.

Na pleseň slnečnice (Plasmopara halstedii), ktorá prežíva v pôde (6 až 10 rokov), alebo v infikovanom osive sú autorizované prípravky. U nás sa vyskytuje v malej miere a nie je príčinou hospodárskych škôd. Od vzchádzania po kvitnutie majú rastliny zakrpatený rast, skrátené internódiá, na spodnej strane listov hustý sivobiely povlak spórangionosičov a spórangií, malé deformované úbory.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down