Dioxínová aféra, ktorá vypukla začiatkom roka v Nemecku, negatívne zasiahla aj slovenských chovateľov ošípaných.
V dôsledku prudkého prepadu cien jatočných ošípaných totiž priemerná farma na Slovensku prerába asi 33-tisíc eur mesačne. Reálne preto hrozí, že kvôli nemeckému dioxínu príde na Slovensku o prácu približne 2 500 ľudí pracujúcich v tomto odvetví. Andrej Imrich, predseda Zväzu chovateľov ošípaných na Slovensku, požiadal preto v pondelok, 24. 1. 2011, listom o pomoc predsedníčku vlády Ivetu Radičovú.
Poľnohospodári informovali o svojich problémoch aj Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR. Vzhľadom na závažnosť situácie poľnohospodári veria, že sa ich problémami bude zaoberať aj vláda. Bez jej pomoci zasadí nemecký dioxín slovenským chovateľom ošípaných smrteľnú ranu.
Prinášame aj úplné znenie otvoreného listu, ktorý Zväz chovateľov ošípaných adresoval predsedníčke vlády Ivete Radičovej.
Vážená pani premiérka,
dovoľte, aby som Vás prostredníctvom tohto listu informoval a kritickej situácii na slovenských farmách, a súčasne sa zastal viac ako 2000 ľudí na vidieku, ktorým v krátkom čase hrozí strata zamestnania. Následky dioxínovej aféry v spojení s extrémne vysokým nárastom cien obilnín (až o 100% za posledný polrok ) sú likvidačné nielen pre nemecké poľnohospodárstvo, ale hrozia zánikom celého jedného odvetvia živočíšnej výroby na Slovensku.
Priemerná slovenská farma v súčasnej dobe predáva jatočnú ošípanú so stratou cca 40 EUR. Takáto farma tak vyrobí mesačne stratu asi 33-tisíc eur. Chýbajú preto základné prostriedky na nákup krmív, platy zamestnancom. Každým dňom stojíme pred rizikom odpojenia od energií.
Už v minulosti následkom absencie možnosti akýchkoľvek dotácií na živočíšnu výrobu (dotácie sa viažu predovšetkým na poľnohospodársku pôdu) prišlo v tomto odvetví od roku 2002 o prácu 5000 ľudí. V najbližších týždňoch hrozí úplná likvidácia tohto odvetvia. Ide pritom o odvetvie, ktoré zamestnáva vysoký počet zamestnancov, a to hlavne s nižším vzdelaním (50% zamestnancov má len základné vzdelanie) a na vidieku, ktorí sú najťažšie umiestniteľní na trhu práce.
Absenciou záchrannej siete v podobe prestavenia dotačného systému zo strany EÚ tak nielenže strácame zamestnanosť v tomto odvetví, ale aj vlastnú potravinovú sebestačnosť (až 60% bravčového mäsa je z dovozu).
Od roku 2002 sa znížili stavy ošípaných na Slovensku z 1 479 467 na 536 269 kusov. A to i napriek tomu, že dokážeme dosiahnuť porovnateľné parametre úžitkovosti ako naši európski kolegovia. Podpora ich chovu je však diametrálne odlišná a podstatne vyššia.
Vzhľadom na závažnosť dnešnej situácie Vás preto prosíme: Pani premiérka, zachráňte na Slovensku celé jedno odvetvie živočíšnej výroby.
Prosím Vás o stretnutie, na ktorom by bolo možné prerokovať okamžité možnosti pomoci (napríklad umožniť požičanie kŕmneho obilia zo štátnych rezerv, či iné formy pomoci, ktoré sú aplikované v Maďarsku, v Poľsku, či vo Francúzsku) a zároveň prehodnotiť spôsob poskytovania štátnej pomoci a iných podporných prostriedkov pre živočíšnu výrobu.
S úctou
Andrej Imrich,
predseda Zväz chovateľov ošípaných na Slovensku – družstvo