Potrebujeme ochrániť naše chovy pred africkým morom ošípaných, uviedol na nedávnom stretnutí s novinármi v Bratislave Miroslav Štefček, podpredseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory. Vyjadril tým obavy chovateľov z nákazovej situácie, ktorá panuje v okolitých štátoch.
BRATISLAVA. „Africký mor ošípaných (AMO) je prakticky vo všetkých okolitých krajinách,“ konštatoval Radovan Slocík, významný chovateľ ošípaných z regiónu Rimavskej Soboty.
Konštatoval, že napríklad v Rumunsku museli v ostatnom čase kvôli výskytu nebezpečnej nákazy zlikvidovať až 300-tisíc ošípaných. A nedávno sa AMO vyskytlo aj v Belgicku.
„Je to prvá krajina v západnej Európe, v ktorej sa vyskytol africký mor ošípaných,“ uviedol R. Slocík.
Zároveň spresnil, že táto nákaza už bezprostredne atakuje aj slovenské hranice a slovenských chovateľov ošípaných.
„V Maďarsku sa africký mor ošípaných vyskytol vo vzdialenosti dvadsať až tridsať kilometrov od miesta, kde máme aj naše chovy,“ povedal R. Slocík.
Ak by sa táto nebezpečná nákaza vyskytla na Slovensku, potom by podľa jeho slov mohla v chove, kde je alokovaných 1 000 prasníc, spôsobiť škodu za dva milióny eur.
MVDr. Andrej Imrich, riaditeľ Zväzu chovateľov ošípaných na Slovensku - družstvo, v danej súvislosti konštatoval, že nebezpečenstvo šírenia sa tejto nákazy predstavujú klasické dopravné prostriedky, trebárs aj autá. Pomalšie sa nákaza šíri prostredníctvom diviačej zveri, ale riziko predstavujú tepelne neopracované mäsové výrobky. A v súvislosti s nárastom migrácie a s nárastom počtu pracovníkov, ktorí do SR prichádzajú za zamestnaním z Rumunska a z iných okolitých štátov, riziko predstavuje takisto pohyb týchto ľudí na našom území.
Odborníci uviedli, že takmer vzorný bol spôsob, s akým sa s nákazou vyrovnali v susednej ČR, a naopak, výskyt nákazy vonkoncom nezvládajú napríklad v Rumunsku.
(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)