10.06.2024 | 07:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Postupné ukončenie systematického utrácania samčích kurčiat

Európska únia pripravuje zákaz utrácania jednodenných kohútikov nosného typu. V Nemecku je už k tomu platná legislatíva od roku 2022 a ďalšie krajiny, ako sú Francúzsko či Taliansko, ju pripravujú. Dôvody sú predovšetkým etické.

V rámci zlepšenia životných podmienok sa chovaným zvieratám ako možné východiská ponúkajú výkrm nosných kohútikov na produkciu mäsa, ďalej chov genotypov s kombinovanou úžitkovosťou či metódy sexovania v násadových vajciach.
Pokiaľ ide o jatočné využitie kohútikov nosných hybridov, nejaví sa celkom ako zmysluplné. V porovnaní s brojlerovými hybridmi by vykrmované kohútiky nosných genotypov sliepok nielen že rástli nepomerne dlhší čas, ale by ani dosahovali taký podiel prsnej svaloviny, na aký je spotrebiteľ pri konvenčných kurčatách štandardne zvyknutý. Prakticky to isté možno uviesť k výkrmu genotypov s kombinovanou úžitkovosťou. V tejto súvislosti sa dokonca dá konštatovať, že ak by k niečomu podobnému došlo, závislosť od dovozu kuracieho mäsa by sa ešte prehĺbila.  
Z vyššie uvedených možností sa tak ponúka sexovanie v násadových vajciach, na čo možno využiť rôzne metódy. Z invazívnych metód, ktoré sú pomerene časovo náročné, ide o analýzu DNA a ďalej o imunologické a spektrofotometrické metódy. Uvádza sa, že analýzu DNA možno vykonávať na 8. až 13. deň inkubácie s tým, že je stopercentne presná, ale pomalá. S využitím metódy PCR trvá asi 60 minút. Na 8. až 9. deň inkubácie možno až s 99 % presnosťou použiť imunologické metódy, ktoré dávajú výsledky po 90 minútach. Pre sexovanie násadových vajec sa prakticky v rovnakej dobe dajú použiť tiež spektrofotometrické metódy, pri ktorých sa udáva presnosť na úrovni okolo 90 až 95 %. Ich prednosťou je však rýchlosť a možnosť stanovenia hormónov a metabolitov.  
Z neinvazívnych metód prichádza v tejto súvislosti do úvahy fluorescentná spektrofotometria, ďalej NIR spektrometria a morfometrické merania. V porovnaní s invazívnymi metódami dávajú síce rýchlejšie výsledky, ale sú menej presné. Pri fluorescentnej spektroskopii, ktorou sa dá zisťovať pohlavie na 3. až 5. deň inkubácie, možno počítať s presnosťou na úrovni 92 %. Pri NIR spektroskopii používanej na 0. až 14. deň inkubácie je presnosť nižšia a zodpovedá 80 až 90 %. Morfometrické merania vykonávané na štvrtý deň inkubácie dávajú výsledky s 93 % presnosťou.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down