21.11.2024 | 01:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Cielené opatrenia na redukciu výskytu mastitíd

Mastitída je závažné produkčné ochorenie, ktoré poškodzuje nielen zapálenú mliečnu žľazu, ale má vplyv na celkový stav organizmu, zhoršuje pohodu, znižuje kvalitu mlieka i ziskovosť farmy. Počet somatických buniek je jedným z indikátorov kvality mlieka, welfare a zdravia.

Dôkladnosť a dôslednosť pri odhaľovaní problémov a ich včasné riešenie sú najlepšími sprievodcami na ceste k náprave. Zápaly mliečnej žľazy (mastitídy) patria k multifaktoriálnym produkčným chorobám a sú s nimi spojené problémy, či už z hľadiska mliečnej produkcie, teda množstva a kvality mlieka, alebo welfare. Toto ochorenie pôsobí nielen lokálne, teda na postihnutú mliečnu žľazu, ale môže byť príčinou celkového systémového zlyhania chorej kravy či jalovice. Z tohto dôvodu sú mastitídy celosvetovo radené k závažným a nákladným zdravotným problémom v mnohých chovoch.
Podľa vedcov z írskej organizácie Teagasc, už mierna mastitída môže stáť chovateľa cca 200 eur, avšak pri tej závažnej sa náklady môžu ľahko dostať aj cez hranicu 700 eur. Ide nielen o stratu produkcie, ale aj o zvýšené náklady na starostlivosť, veterinárne zákroky a lieky. Okrem toho nie je vylúčené, že liečená krava či prvôstka sa do produkcie už nevráti.
Za problematické bývajú považované farmy, kde sa vyskytujú zápaly pri viac než 15 % jalovíc v období okolo pôrodu. V takýchto stádach by sa čo najskôr mala zaviesť nielen zodpovedajúca liečba, ale najmä preventívne a kontrolné opatrenia, ktoré zasiahnu širokú škálu možných príčin. Obvykle sa odporúča ustajnenie vysoko gravidných jalovíc a prvôstok v prostredí s čo najnižšou infekčnou záťažou, zaistenie vyrovnanej kŕmnej dávky, minimalizácia stresu a optimalizácia zoohygienických a zootechnických úkonov, ktoré povedú k redukcii infekčného tlaku v smere od starších kráv k jaloviciam a prvôstkam.

Podľa vedcov, viac ako polovica prípadov mastitíd sa objavuje v priebehu prvých sto dní po otelení, pričom počiatočná fáza väčšiny mastitíd s nárastom počtu somatických buniek (SCC - somatic cell count) máva príčinu vo vonkajšom prostredí.

Viac sa dočítate v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 48.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down