Levickí poľnohospodári a potravinári bilancovali pestovateľskú sezónu a žatevnými vencami symbolicky poďakovali za dopestovanú úrodu. Spolu s hosťami dožinkových slávností diskutovali aj o výzvach, ktorých riešenia očakávajú nielen Levičania.
Záver pestovateľskej sezóny v levickom regióne nemohol byť bez tradičných Levických dožinkových slávností. Význam obilia a z neho vyrobeného chleba ako základu obživy ľudstva si tamojší výrobcovia potravín pripomínajú každoročne v duchu tradícií našich predkov, a na konci tohtoročného septembra to bolo už po 27. raz.
Zo správy RPPK
Predseda Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Levice Milan Halmeš v úvode podujatia zbilancoval dosiahnuté výsledky členov levickej komory. Počasie, ktoré od jesene minulého roka výrazne skúšalo poľnohospodárov, bolo limitujúcim faktorom úrod na celom Slovensku. V oblasti Levíc však z úrod neukrojilo počasie, ale hraboš poľný.
„Je našou stavovskou výsadou vzdať hold tomu, čo nám polia dali v žatve, či úroda bola priemerná, podpriemerná alebo nadpriemerná. Patrí a sluší sa poďakovať všetkým tým, ktorí priložili ruku k dielu pri žatevných prácach a poctivo uskladnili tohtoročnú úrodu.
Z nej nám veľmi ubral hraboš poľný. Tento škodca zasiahol skoro 20 % výmery členských subjektov okresu; celé okolie Želiezoviec, Jur nad Hronom, Kalnú nad Hronom až po Veľký Ďur. Škody odhadujeme vo výške 5,976 milióna eur na výmere 13 335 ha, čo predstavuje 450 eur/ha. Zaujímavé je, že najviac zasiahnuté boli také plodiny ako tvrdá pšenica, jačmeň a ozimná repka. Naša levická komora vyvinula v rámci Slovenska maximálne úsilie na to, aby sa táto kalamitná situácia čo najskôr riešila, a aby sa jej v budúcnosti predišlo systémovými riešeniami. Žiaľ, správy z Bruselu nie sú pozitívne. Európska komisia nevyhovela požiadavke o výnimku z normy GAEC 6. Odporúča nám využiť inštitút vyššej moci, čo je pri hrabošoch, dovolím si povedať, nesplniteľné.
Nesplniteľné bolo aj zabráneniu sucha a tepla v chotári. Tohtoročné leto bolo najhorúcejšie v histórii meteorologických meraní. Aj preto tohtoročnú žatvu hodnotíme, čo sa týka začiatku a dĺžky trvania, pomaly ako extrémnu. V počte dní bola jedna z najkratších za posledné roky, čo bolo spôsobené prudkým nárastom teplôt a rekordne nízkymi zrážkami už v druhej a v tretej dekáde júna a počas celého júla“, takto zhodnotil priebeh zberu obilia Milan Halmeš.
Žatevné výsledky
Levickí pestovatelia dosiahli v tomto roku priemernú úrodou jačmeňa jarného 4,08 t/ha. V porovnaní s minulým rokom a s troj- a päťročným priemerom mali výnos menší o 31 %, čo hodnotí RPPK Levice veľmi negatívne. Nižšie úrody dosiahli len v rokoch 2000 a 2003, kedy bola táto oblasť tiež postihnutá suchom.
„V prípade ozimného jačmeňa sme zobrali úrodu 5,18 t/ha. Oproti minulému roku bola úroda nižšia o 13 %, a v porovnaní s 3-ročným a s 5-ročným priemerom bola nižšia o 18 %. Náplasťou na nízku úrodu týchto jačmeňov bola jeho dobrá sladovnícka kvalita, čomu sa potešili sladovne.
(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.)