Zakladanie porastov repky olejky vo vegetačnom roku 2023/2024 bolo konečne takmer na celom Slovensku dobré, na čom sa podieľali hlavne lepšie vlahové pomery a vysoké teploty. Repky pomerne rýchlo vzchádzali a vplyvom občasných zrážok boli v niektorých lokalitách vytvorené ideálne podmienky pre silný výskyt slizniakov.
Okienko odborníka
Každý pestovateľ repky sa už určite na „ vlastnej koži“ presvedčil, že slizniakom treba venovať okamžitú pozornosť. Dokážu totiž za pár dní zlikvidovať kompletne celý vzídený porast repky. Začínajú sa vyskytovať hlavne v oblastiach, kde porasty repky susedia s trávnatými plochami. Preto treba sledovať výskyt slizniakov a zároveň aj ošetrovať proti tomuto nebezpečnému škodcovi, hlavne v uvedenom prostredí. Keďže pozemky, na ktorých je repka zasiata, sú veľakrát nevyrovnané, môže sa stať, že slizniaky nájdeme aj v strede poľa, alebo tam, kde je napríklad vlhkejšie. Preto prehliadka celého porastu je veľmi potrebná. Môžu sa objaviť aj iné okolnosti vyžadujúce si pozornosť pestovateľa.
V auguste a septembri sme zaznamenali nadpriemerne vysoké teploty a intenzívne slnečné žiarenie. Sú to podmienky pre silný výskyt skočky repkovej v niektorých lokalitách. Skočka repková je škodca, ktorý významne likviduje vzchádzajúcu repku. Zasiahnuť proti tomuto škodcovi je opodstatnené už aj z toho dôvodu, že v neskoršom vývojovom štádiu repky skočka kladie vajíčka do koreňového krčku repky a vyliahnuté larvy vyžierajú – poškodzujú vegetačný vrchol. Repka následne podľa stupňa poškodenia buď celkom vyhnije, alebo sa vyvíjajú len bočné vetvy a vznikajú tzv. bonsajovité rastliny.
Aby toho nebolo málo, objavujú sa na repke aj v súčasnom období larvy piliarky repkovej. Nájdeme ich na listoch, hlavne za šera prípadne pri slabšom daždi. Ináč sa cez deň schovávajú pod listami, alebo na zemi v okolí koreňa rastliny.
Upozorňujem tiež na začínajúce nálety mlynárika kapustového. V prípade teplého októbra je predpoklad výskytu jeho lariev, ktoré dokážu výrazne poškodiť, resp. zlikvidovať listovú plochu repky. Aj proti tomuto škodcovi je nutná chemická ochrana.
V prípade, že nebolo vysiate osivo namorené proti škodcom, nájdu sa na koreňoch rastlín (niekedy pri silnom tlaku škodcu aj na niektorých morených porastoch) larvy kvetárky kapustovej, ktoré spoľahlivo likvidujú koreň vyhrýzaním chodbičiek. Proti larvám kvetárky kapustovej je jediná možná ochrana používať dôkladné namorené osivo.
Už spomínané teplé počasie, ako cez deň tak zatiaľ aj v noci, vytvára dobré podmienky pre rast repky. Je preto dôležité kontrolovať stav vegetačného vrcholu a porasty repky ošetriť dostupným morforegulátorom, aby nedochádzalo k jeho predlžovaniu, čo by v prípade silných a dlhšie trvajúcich holomrazov v zime mohlo spôsobiť vymrznutie porastov repky.
Aplikované morforegulátory väčšinou obsahujú aj fungicídnu účinnú látku, ktorá zabezpečí ochranu aj proti prípadnému výskytu fomovej hniloby, alebo ďalších chorôb.
Ing. MÁRIA SEKERKOVÁ, CSc.
Odborná poradkyňa v ochrane rastlín