Za posledných šesť rokov sa trikrát prejavili vo viniciach jarné mrazy a spôsobili významné škody. Pokiaľ si dobre vzpomínam tak v roku 2011 to bolo medzi 2 - 5. májom, v roku 2012 - 18. mája a v tomto roku v poslednom aprílovom týždni. Vinohradníci a ovocinári sa však stále nevedia týmto mrazom dobre ubrániť.
Regeneračná schopnosť viniča
Pred jarnými mrazmi bolo väčšinou vo viniciach možné vidieť veľmi dobre rastúce letorosty z hlavných očiek. Letorosty z vedľajších očiek však boli zatiaľ veľmi malé, alebo iba v štádiu rašiacich očiek. Táto situácia môže byť výhodou, pretože najvýraznejšie boli poškodené práve letorasty, ktoré vyrastajú z hlavných očiek. Je preto možné predpokladať, že kde neboli poškodené tieto očká, začne vinič postupne rašiť z vedľajších očiek.
Pokiaľ by boli poškodené i tieto očká, je možné spoliehať na „pud sebezáchovy“ viničového kra. Vinič hroznorodý disponuje množstvom zásobných látok, ktoré doposiaľ plne nevyužil a taktiež spiacimi očkami na starom dreve. Môžeme preto predpokladať, že tieto spiace očká začnú výraznejšie rašiť, ako tomu často býva po poškodení zimnými mrazmi.
V pokusných výsadbách v Lednici boli vinice výrazne poškodené mrazmi až zo štvrtka (28. apríla 2016) na piatok (29. apríla 2016). Vinič hroznorodý však má dobrú regeneračnú schopnosť. U starších výsadieb je na starom dreve veľký počet spiacich očiek. Táto situácia naznačuje, že viničové kry prežijú a môžu vytvoriť aj kvalitné drevo pre plodnosť v nasledujúcom roku. Veľmi výrazne však bude ovplyvnená úroda, ktorá bude minimálna.
Ako sme sa mohli presvedčiť, postupne začínajú rašiť i bazálne očká na ťažňoch, prípadne vedľajšie očká. Práve táto situácia by mohla zachrániť i úrodu v roku 2016. Vo viniciach, kde neboli mrazy tak výrazné, boli zničené letorosty z hlavných očiek, ale vedľajšie očká, ktoré iba začínali rašiť, zostali nepoškodené. Rašenie vedľajších očiek bude mať prirodzene určité oneskorenie, ale v prípade priaznivého počasia ho môže vinič ľahko dohnať. Neskoré rašenie bolo aj v roku 1997, kedy vinič rašil v prvej dekáde apríla, pretože bol poškodený zimnými mrazmi. Ročník to bol napokon na kvalitu vína dobrý. Taktiež v rokoch 2011 a 2012, kedy bol vinič poškodený jarnými mrazmi, stratu vo vegetácii dohnal.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.
Na ochranu zakvitnutých stromov pred jarnými mrazmi sa mi osvedčili FROSTY plachty z netkanej textílie v kombinácii s výhrevnými sviečkami.