V rámci pestovania kukurice na zrno, osivo, siláž či výrobu bioplynu, došlo za ostatné roky k výraznému skvalitneniu agrotechnických postupov. Zmenili sa systémy prípravy pôdy, sejba sa spája s hnojením, aplikuje sa cielená chemická ochrana.
Výborný genetický potenciál osiva a kvalitná sejacia technika samé o sebe nie sú zárukou dosiahnutia vysokých úrod kukurice siatej. Tie závisia na ďalšom zabezpečení optimálnych podmienok kvalitnou agrotechnikou. Porasty sú počas vegetácie pravidelne monitorované, na základe analýz odobratej fytomasy sa aplikujú mikroelementy, v prípade potreby aj biostimulátory. Všetky tieto agrotechnické zásahy a ďalšie faktory majú významný vplyv na výšku a kvalitu úrody pri zbere. Výber pozemku a kvalitná príprava pôdy pred sejbou, sú významnou zložkou agrotechniky kukurice siatej. Úspešný pestovateľ využíva informácie o pôdnej reakcii (pH pôdy) a o obsahu živín podľa ASP. Dôležitá je vyrovnať zásobu vápnika, fosforu, draslíka a horčíka. V prípade, že je pôda zhutnená, nevyrovnaná, podmáčaná (sťažený zber jesenných plodín a dažde na konci a začiatku roka), odporúča sa po zhodnotení situácie na pozemku radšej presunúť pestovanie kukurice na inú parcelu. Pri predsejbovej príprave má byť vyrovnaný povrch pozemku vyrovnaný s minimom hlavne trvácich burín.
Dôraz na prípravu osivového lôžka
Lôžko pre osivo ako vrstva utlačenej pôdy má poskytovať vysiatemu semenu dostatok ľahko prijateľnej vody pre napučiavanie, klíčenie a vhodné prostredie pre rast koreňov. Vrchná vrstva má byť kyprá, môže byť suchšia, aby sa pôda rýchlo prehrievala a teplota tak stimulovala klíčenie osiva. Výsledkom je dobrý kontakt semien s pôdou, prívod vody, dostatok prístupných živín a dostatok kyslíka.
Pri predsejbovej príprave pôdy a sejbe kukurice na zrno i siláž má veľký význam teplota a štruktúra pôdy, dostupnosť vlahy a obsah vzduchu v pôde. Kukurica siata má pomerne veľké osivo, nevadí jej pôda hrubšej štruktúry. Cieľom je zabezpečiť vysokú poľnú vzchádzavosť a rovnomerné zapojenie zakladaného porastu. Pri predsejbovej príprave pôdy je potrebné zabezpečiť hlavne jej dobré prekyprenie. Vtedy je koreňový systém schopný preniknúť hlbšie do podorničia a v prípade hydromorfných pôd čerpať vlahu v neskorších obdobiach vegetácie aj z hlbších vrstiev pôdy. Na povrchu pôdy majú prevládať štruktúrne agregáty od 0,25 do 10 milimetrov. Ak sa na povrchu vyskytujú hrudky o veľkosti okolo 50 milimetrov zabraňujú erózii pôdy. Pokiaľ by sme pripravili pôdu pred sejbou príliš najemno, môže sa po dažďoch vytvárať nežiaduci prísušok. Tento môže podporovať následné odplavovanie vrchnej vrstvy pôdy pri vyšších úhrnoch jarných dažďov. Tu si treba uvedomiť, že každý prejazd navyše, pri jemnej štruktúre vlhkej pôdy na jar, je spojený s jej utláčaním a utužovaním pneumatikami traktora a závesného náradia. Navyše vytvorené koľaje podporujú hĺbkovú eróziu pôdy.
Podmienky prostredia
Pôda v rámci predsejbovej prípravy má byť skyprená o 3-4 centimetre hlbšie ako je hĺbka sejby. Naviazanie kapilárnej vlahy zasa zabezpečíme správnym utlačením pôdy mechanizmami sejačky na presný výsev.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.