Každý správny gazda sa počas celého vegetačného obdobia poctivo staral o obilniny s nádejou, že vložené vstupy a námaha budú zúročené v podobe dobrej úrody a jej dobrým finančným zhodnotením.
Tí poľnohospodári, ktorí stihli pozberať úrodu obilnín a repky približne do polovice júla, sú s výškou úrody a s jej kvalitou spokojní. Horšie je to už s plochami obilnín a repky, ktoré sú ešte stále na poli – ide o vyše 20 percent porastov z ich celkovej výmery.
Takéto plochy sa nachádzajú najmä na severe západného Slovenska (nájdu sa však ešte aj na juhu), na veľkej časti stredného a časti východného Slovenska. Vplyvom neustávajúcich a výdatných zrážok je veľa plôch poľahnutých, čím sa sťaží už aj tak ťažký zber, a na nich sú klasy prerastené. Žiaľ, ale takéto prerastené klasy sa nájdu už aj na stojacich porastoch obilnín. V šešuliach repky olejnej sa zase nájdu naklíčené semienka.
Porasty obilnín sú momentálne na pohľad takmer úplne čierne. Posledné fungicídne ošetrenie do klasu bolo realizované v čase kvitnutia obilnín, a tak doba aktívnej fungicídnej clony už dávno uplynula.
V súčasnej dobe nájdeme na klasoch obilnín černe (Cladosporium spp.; Ascochyta spp.;), Fusarium spp., ktoré sa podieľajú na znížení úrody, poškodzujú kvalitu osiva znížením jeho klíčivosti, a produkujú jedovaté mikotoxíny.
Dažde spôsobujú tiež zhoršenie kvality lepku a pokles pádového čísla, čím sa aj z dobrých a kvalitných potravinových odrôd pšenice stávajú len kŕmne. Tie sú, pravdaže, inak finančne zhodnotené a tým vzniká pestovateľovi strata.
Pre takto postihnutých poľnohospodárov bola snaha, ktorú celý rok vynakladali na vyrobenie obilnín s dobrou kvalitou a v dostatočnom množstve, úplne zbytočná.
Ing. MÁRIA SEKERKOVÁ, CSc.,
CVRV – VÚRV Piešťany