02.02.2011 | 07:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Demonštrovali za zmeny v agrárnej politike

Genetické modifikácie, novodobé továrne na zvieratá a export za dumpingové ceny – to sú tri hlavné body, ktoré znepokojujú nemeckých roľníkov, spotrebiteľov i ochrancov prírody natoľko, že sa kvôli nim rozhodli vyjsť do ulíc. Do demonštrácie, konanej v predposlednú januárovú sobotu v Berlíne, sa zapojili tisícky ľudí, ktorí žiadali politikov, aby v súvislosti s dioxínovou kauzou presadili zmeny v poľnohospodárskych postupoch.

„V posledných rokoch sa smernice, týkajúce sa životného prostredia a zvierat, veľmi zmäkčili. Je to nebezpečné pre spotrebiteľov, ako môžeme vidieť aj na dioxínovom škandále; a je to niečo, čo spotrebitelia nechcú,“ vyhlásila Reinhilda Benningová z nemeckej pobočky hnutia Priatelia Zeme. Do protestného pochodu sa zapojili členovia zhruba stodvadsiatich spolkov zo všetkých kútov Nemecka: prišli vlakmi, šesťdesiatimi autobusmi a päťdesiatimi traktormi. Podľa organizátorov sa na demonštrácii zúčastnilo až dvadsaťdvatisíc ľudí, no pozorovatelia odhadli účasť len na zhruba desaťtisíc.
„Spúšťacím mechanizmom“ tejto masívnej reakcie bol nedávny škandál, týkajúci sa obsahu rakovinotvorných dioxínov v bravčovom mäse, kuracom mäsa a vo vajíčkach. Vina padá na nemeckého výrobcu kŕmnych tukov, ktorý na ich produkciu používal i látky, určené výhradne na technické účely, a prekročenia povoleného limitu dioxínov si bol navyše vedomý. Na trh sa podľa odhadov dostalo až tritisíc ton tuku, kontaminovaného dioxínmi, ktorý mohol zamoriť až stopäťdesiat tisíc ton krmiva pre hospodárske zvieratá.
Nemeckí roľníci, ochrancovia prírody i spotrebitelia sú zdesení a požadujú od politikov, aby čo najskôr presadili zmeny v poľnohospodárskych metódach. Chcú, aby politici odmietli geneticky modifikované potraviny, i to, aby sa súčasná reforma Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ odvíjala najmä od potrieb roľníkov a životného prostredia. Nemecko by si okrem toho podľa nich malo výraznejšie osvojiť praktiky trvalo udržateľného hospodárenia.
„Spoločnosť požaduje presadenie vhodnejších postupov v živočíšnej výrobe, odklon od šialenstva genetického inžinierstva a presmerovanie podpory od poľnohospodárskeho priemyslu k ekologickému poľnohospodárstvu,“ vyhlásil Hubert Weiger, predseda nemeckej členskej organizácie Priateľov Zeme.
Podľa Marie Heubuchovej, predsedníčky Asociácie drobných roľníkov, by súčasné farmy, ktoré pripomínajú skôr továrne než farmy v pôvodnom zmysle slova, mali byť zakázané a nemala by im byť poskytnutá podpora z verejných zdrojov. „Priemyselné farmy a genetické inžinierstvo sú pre poľnohospodárov nebezpečnou slepou uličkou a pre spotrebiteľov zvyšujúcim sa rizikom,“ citovala Mariu Heubuchovú agentúra AFP. „Hospodárstvo, zohľadňujúce potreby zvierat, kŕmenie lokálnym obilím a bielkovinové krmivo bez genetickej modifikácie – to je naša budúcnosť!“ dodala.
„Obyvateľstvo si želá ukončenie poľnohospodárskej a potravinovej politiky podriadenej priemyslu. Samotné prísnejšie kontroly potravín nestačia. Potrebujeme obrat v smerovaní agrárnej politiky,“ vyhlásil Felix Kolb z mimovládnej organizácie Campact.
Nemecká spolková ministerka poľnohospodárstva Ilse Aignerová v reakcii na dioxínový škandál avizovala zosilnenie kontrol a sprísnenie trestov za porušovanie predpisov. Okrem toho chce presadiť, aby firmy, produkujúce priemyselné tuky, nemohli zároveň vyrábať i tuky slúžiace ako krmivo pre hospodárske zvieratá. Aby v budúcnosti nemohlo dôjsť k ich zámene či k pomiešaniu.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down