08.06.2015 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Deň nezvyčajných stretnutí

Pod takýmto názvom zorganizovala spoločnosť Sumi Agro Czech v spolupráci NPPC-VÚRV Piešťany stretnutie poľnohospodárov, tentoraz v Borovciach dňa 20. mája 2015, kde prezentovala najmä hybridné odrody repky, herbicídne a fungicídne pokusy v porastoch hustosiatych obilnín v spolupráci so Selekt, Výskumný a šľachtiteľský ústav, a. s. Bučany.

Odrody repky – najmä hybridné

Spoločnosť Sumi Agro Czech s.r.o. spolupracuje na Slovensku s dvomi francúzskymi spoločnosťami a to Euralis Semences – odrody repky s označením ES a spoločnosťou Codisem – odroda repky Granat. „V tomto roku sa snažíme ísť cestou kvality a ponúknuť novinky, ktoré poskytujú vysokú úrodu s dobrým zdravotným stavom a vysokou olejnatosťou. Trend na Slovensku, ako aj v ostatných štátoch EÚ, je zvyšovanie podielu hybridných odrôd repky, v súčasnosti je to u nás 70 % zastúpenie, ktoré sa môže v ďalšom hospodárskom roku zmeniť v prospech hybridov výsevom repky na jeseň,“ uviedla na úvod Ing. Stella Waldnerová a predstavila odrody repky pre nasledujúcu sezónu: „Tieto repky sa vyznačujú intenzívnym rastom na jeseň, tým sa do nastupujúcej zimy vytvoria silné porasty s 8 mm priemerom koreňového kŕčka a 8 listami, neprerastené. Charakteristické pre tieto odrody repky je, že veľmi dobre vetvia. Šešule sú odolnejšie proti pukaniu, čím sa eliminujú zberové straty či už vplyvom počasia, alebo iných podmienok prostredia. V našom sortimente máme zastúpenú jednu líniovú odrodu repky ES Centaure. Je to vzrastovo nižšia línia, registrovaná bola po dvoch rokoch. V úrodnosti a zdravotnom stave dosahuje veľmi dobré výsledky, je plastická s vysokým obsahom oleja. V roku 2013 dosiahla úrody na úrovni 5,94 t/ha a v roku 2014 - 5,77 t/ha.“

Ak pestovatelia chcú ísť do veľkej intenzity pestovania, odporučila hybridnú odrodu ES Sombrero - novinka roku 2015, ktorá sa vyznačuje pozvoľným jarným vývinom, skoro kvitne a neskoršie dozrieva. Má výbornú odolnosť proti chorobám – sklerotínii a verticíliu. Výbornú odolnosť proti pukaniu šešúľ. Registrácia po dvoch rokoch s dosiahnutými úrodami v roku 2013 – 5,94 t/ha a v roku 2014 - 5,77 t/ha. Siať sa môže v neskorších termínoch, má rýchly nástup a naproti tomu na jar rastie pozvoľna. „Hybridnú odrodu Granat, najbližšie od pokusného miesta, pestujeme na Záhorí, z hľadiska podmienok prostredia ide o suchšiu oblasť a  v Novom Meste nad Váhom (priemerné ročné zrážky 600 – 700 mm). V Českej republike v poloprevádzkových pokusoch so sortimentom 28 odrôd repiek, prof. J. Vašák, CSc., ČZU, Praha, hodnotil odrodu Granat ako odrodu s najvyššou dosiahnutou priemernou úrodou,“ vyjadrila sa Ing. S. Waldnerová a k jej vlastnostiam uviedla: „Táto odroda je veľmi plastická, vhodná do suchších podmienok s dobrým zdravotným stavom a dobrou odolnosťou proti verticíliovému vädnutiu a sklerotínii, nenáchylná na fómu a cylindrosporiózu. Ide o vyššiu repku - do 180 cm, napriek tomu ma dobrú odolnosť proti poliehaniu. Dobre vetví, má vynikajúce nasadenie šešúľ, úrodu tvorí nielen cez hlavný terminál, ale aj cez bočné vetvenie.“

Herbicídne riešenia

Herbicídne pokusy v porastoch hustosiatych obilnín predstavil Ing. Peter Belan: „Iodosulfuron-methyl a amidosulfuron, účinné látky prípravku Grodyl Ultra, patria do skupiny sulfonylmočovín. Ich mechanizmom účinku je inhibícia enzýmu acetolaktát syntetázy. Ošetrené citlivé buriny prestávajú krátko po aplikácii rásť, prestávajú konkurovať obilnine, objavujú sa na nich chlorózy, nekrózy a postupne počas 4 - 6 týždňov odumierajú. Je prijímaný najmä listami, v menšej miere koreňmi.“ Na citlivé buriny odporučil dávku 0,12 – 0,15 l/ha (kapustovité buriny, rumančeky, láskavce, lobody, hviezdica prostredná, lipkavec, výmrv repky a slnečnice) a na odolnejšie buriny dávku 0,15 l/ha (hluchavky, mrlíky, konopnica, pichliač, horčiaky, veroniky a mak vlčí).“ Po aplikovaní do jarného jačmeňa, po niekoľkých dňoch nastúpil typický prejav sulfonyl močoviny t. j. vybielenie a vyžltnutie stredu buriny a následné odumieranie tu už prebieha, o niekoľko dní bude porast bez burín,“ uviedol k prejavom účinku herbicídu v konkrétnom pokuse Ing. P. Belan.

V ďalšom pokuse bol porast jačmeňa jarného ošetrený herbicídom Savvy v dávke 30 g/ha. “V prípade sucha a vyšších teplôt je vhodné použiť ho spolu so zmáčadlom,“ odporučil Ing. P. Belan a dodal: „Savvy v kombinácii Barclay Hurler 200 (30 g a 0,5 l/ha), zasiahneme aj nepríjemnú burinu akou je lipkavec.“ Buriny hynú zhruba za 10 - 21 dní po aplikácii. Aktívny rast burín v dobe postreku a dostatočné pokrytie listovej plochy je predpokladom úspešného ničenia.

Stimulačné morenie, optimalizácia odnoží

Spoločnosť Chemap Agro prezentovala pokusy v jarnom jačmeni, ktorého osivo bolo ošetrené morforegulačným stimulačným prípravkom PLONTAR.

„Základom tohto prípravku je kyselina antranilová, ktorá sa v rastline transformuje v auxín. Keď osivo začne klíčiť, príjme účinnú látku, čím sa následne zvýši hladina auxínu a to vedie k zvýšenej hladine giberelínu – zvyšuje sa poľná vzchádzavosť a pozitívne ovplyvňuje tvorba koreňového systému jačmeňa jarného,“ vysvetlil Ing. Michal Sekyra – zástupca spoločnosti Chemap Agro, čo aj názorne demonštroval porovnaním koreňov jačmeňa jarného, ktorého osivo bolo ošetrené uvedeným prípravkom s kontrolou.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down