Jeseň tradične patrí predstaveniu hybridov kukurice vrátane tých z najnovšieho šľachtenia a tomu, ako sa im darí v konkrétnych podmienkach prostredia. Nebolo tomu inak ani na Dni poľa kukurice spoločnosti Limagrain, ktorý sa uskutočnil na konci augusta 2023 na poliach a v spolupráci s PD Gader Blatnica.
Hostí podujatia privítal Ing. Michal Jaško, regionálny obchodný zástupca spoločnosti Limagrain, zároveň predstavil lokalitu pokusu nachádzajúcu sa v Turčianskej kotline.
Za hostiteľa podujatia vystúpil Ivan Bonda, hlavný agronóm PD Gader Blatnica. V úvode predstavil družstvo hospodáriace na celkovej výmere 2 995 hektárov z toho ornej pôdy je 1 600 hektárov. V rastlinnej výroby sa zameriavajú na pestovanie pšenice ozimnej, jačmeňa sladovníckeho - ozimnej a jarnej formy. Z olejnín pestujú repku, v prípade ktorej dosiahli v tomto roku rekordnú priemernú hektárovú úrodu na úrovni 4 tony. Samozrejme, pre potreby živočíšnej výroby je štandardnou plodinou osevného postupu kukurica na siláž. V rámci živočíšnej výroby sa venujú chovu hovädzieho dobytka s trhovou produkciou mlieka v počte 290 dojníc. Podľa I. Bondu, ak chcú dosahovať čo najlepšie výsledky, zameriavajú sa na výrobu vysoko-kvalitnej siláže, ktorej základom je výber hybridov kukurice s čo najvyššou stráviteľnosťou vlákniny. Preto ocenil spoluprácu so spoločnosťou Limagrain pri realizovaní pokusov s hybridmi kukurice určených na siláž.
Agrotechnika uplatnená v pokuse
Na jeseň 2022 bolo na pokusnej parcele zaoraných 40 ton maštaľného hnoja na hektár. Predsejbová príprava pôdy bola realizovaná na dvakrát kultivátorom NZA. V rámci výživy bolo aplikovaných 200 kg močoviny na hektár, zapravením sejačkou. Zároveň bolo aplikované bakteriálne hnojivo Phylazonit v dávke 10 litrov na hektár. Neskôr, keď mala kukurica osem listov, bolo aplikované roztokové hnojivo Nutrino s riadeným uvoľňovaním dusíka v dávke 30 litrov na hektár. Hybridy kukurice v pokuse boli vysiate 21. apríla 2023. Pre veľmi chladné počasie kukurica vzišla až tri týždne po sejbe.
Ochrana proti burinám v pokuse
O ochrane proti burinám realizovanej v pokuse informovala Ing. Marika Hamzová, obchodná zástupkyňa spoločnosti AM AGRO. Preemergentne bol aplikovaný herbicíd Camix (mesotrione, S-metolachlor) s účinnosťou proti dvojklíčnolistovým a jednoročným trávovitým burinám v dávke 2 litre na hektár spolu s pôdnym zmáčadlom Prefin.
Postemergentné ošetrenie bolo predovšetkým zamerané na elimináciu trávovitých burín, preto bola zvolená kombinácia prípravkov Bandera (nicosulfuron) a Barracuda (mesotrione). Ako uviedla M. Hamzová uvedené ošetrenie dokáže okrem trávovitých druhov burín účinne likvidovať trváce širokolistové buriny vrátane pichliača a pupenca, taktiež prerastené buriny. „Výhodou postemergentného ošetrenia prípravkami Bandera a Barracuda je široké aplikačné okno, možnosť zasiahnuť už od dvoch až do ôsmych listov kukurice,“ dodala M. Hamzová k ošetreniu, ktoré z hľadiska účinnosti a efektivity ako aj pre elimináciu fytotoxicity odporúča pri štyroch listoch kukurice. Okrem preukázanej vysokej účinnosti proti cieľovým burinám je zaujímavé aj ekonomicky.
Hybridy LGAN
Predstavenia pätice hybridov v pokuse sa zhostili Ing. Jiří Matuš, produktový manažér spoločnosti Limagrain a Ing. Eduard Hanina, LGAN špecialista spoločnosti Limagrain.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.