05.10.2018 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Deň poľa kukurice s benefitmi

Koniec augusta patril Dňu poľa zameraného na predstavenie hybridov kukurice spoločnosti Oseva a.s. Podujatie sa uskutočnilo v spolupráci a na poliach spoločnosti SLOV – MART, s.r.o. Pestovatelia trnavského regiónu sa mohli presvedčiť, ako hybridy kukurice ustáli nie práve najpriaznivejšie tohtoročné podmienky.

Hostí podujatia privítal Ing. Henrich Gere, výrobno-obchodný riaditeľ spoločnosti Oseva a.s., v úvode zdôraznil, že kukurica je nosným programom spoločnosti. Poďakoval spoločnosti SLOV – MART, s.r.o. za spoluprácu a prípravu odrodového pokusu. Zhodnotil porasty, na ktorých sa prejavil vplyv premenlivosti počasia, najmä sucho v mesiacoch apríl, máj a nadpriemerne vysoké teploty v júli a auguste. „Napriek nie najpriaznivejším podmienkam, sú porasty hybridov kukurice dobré a pestovatelia sa tak majú možnosť presvedčiť ako jednotlivé materiály ustáli vplyv priebehu počasia v danej lokalite,“ dodal H. Gere.

Agrotechnika v pokuse

O uplatnenej agrotechnike v pokuse informoval Ing. Martin Mátyás, PhD., zástupca spoločnosti Oseva a.s. Predplodinou bol cirok. Príprava pôdy na jeseň pozostávala z orby. Na jar sa pôda urovnala smykovaním a kompaktorom. Hybridy kukurice v pokuse boli vysiate v dvoch termínoch – 25. apríla, čo je riadny agrotechnický termín v danej pestovateľskej oblasti. Veľmi skoré hybridy FAO 140 až 240 boli vysiate 12. júna.  Výživa pozostávala z celkovo 200 kg močoviny, 200 kg NPK s aplikáciou pri sejbe a 200 kg liadku amónneho. Porast bol dvakrát plečkovaný. Proti dvojklíčnolistovým burinám a jednoročným trávam boli aplikované herbicídy Successor TX a Laudis a proti vijačke kukuričnej insekticíd Integro. Odrodový pokus bol bez závlahy.

Ponuka hybridov kukurice

V pokuse bolo vysiatych 22 hybridov kukurice od najskorších FAO 140 až po veľmi neskoré FAO 550.

Prehliadku odštartoval hybrid Zeta 140S (FAO 140). “Dokáže vytvoriť relatívne veľa silážnej hmoty za krátky čas s vysokým podielom zrna, výsledkom čoho je energeticky bohatá siláž,“ uviedol M. Mátyás. Podobným materiálom je Cewel (FAO 180), v prípade ktorého odporúča vyšší výsevok na úrovni 110 000 zŕn na hektár. Zeta 200S (FAO 200) je v porovnaní s predchádzajúcimi materiálmi podstatne mohutnejší hybrid, ktorý sa okrem siláže môže ponechať aj na zrno. Nosným hybridom v kategórii veľmi skorých silážnych hybridov je Cebir (FAO 240), ktorého hlavnou prednosťou je mimoriadna prispôsobivosť k horším pestovateľským podmienkam a celková vyrovnanosť v rôznorodých ročníkoch. „Práve toto je silná stránka veľmi skorých hybridov, ktoré sú vhodné do okrajových oblastí pre pestovanie kukurice“ dodal k ich prednostiam M. Mátyás.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down