02.11.2021 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Deň poľa kukurice v Komoči I.

Plejádu hybridov kukurice si bolo možné prezrieť v rámci Dňa poľa kukurice, ktorý sa v druhej polovici septembra 2021 uskutočnil v Komoči. Cieľom podujatia bolo predstaviť nielen ťažiskové hybridy kukurice pre oblasti južného – juhozápadného Slovenska, ale hlavne nové moderné hybridy kukurice z ponuky viacerých popredných osivárskych spoločností.

Do sucha a pre skorý zber

Slovenská spoločnosť ASRA - donedávna výlučne zameraná na prípravky na ochranu rastlín, rozšírila svoje portfólio o osivá viacerých plodín, konkrétne kukurice, repky a krmovín. Jej obchodný zástupca Ing. Richard Samson predstavil v Komoči štyri hybridy kukurice - ES Rhodium (ES 430), ES Hornet (FAO 420), ES Mayflower (FAO 360) a ES Faraday (FAO 330). Z nich práve pre oblasť Nové Zámky a Komárno zvlášť odporúča ES Hornet - univerzálne využiteľný hybrid kukurice, vyznačujúci sa stabilitou v rôznorodých podmienkach prostredia: “V praxi sa presadil dobrou toleranciou sucha a letných horúčav. Vďaka bohato rozvetvenému koreňovému systému lepšie hospodári s vodou.“ Podobne v minulom roku uvedený ES Rhodium dosiahol veľmi dobré výsledky v pokusoch a má tak predpoklady preukázať svoje kvality aj na bežných plochách. Výlučne na zrno sú určené ES Faraday a ES Mayflower – nižšie hybridy kukurice, poskytujú veľmi dobré úrody zrna, skorý zber umožňuje dostatočný čas pre prípravu pôdy a výsev pšenice ozimnej.

Z francúzskeho šľachtenia

S jedenástkou zrnových hybridov kukurice s FAO 310 až 450 sa v pokuse predstavila spoločnosť LIDEA. Prehliadku odštartovali minuloročné novinky ES Mylady (FAO 310) a ES Midway (FAO 330). Z pestovateľsky etablovaných hybridov vyzdvihol Ing. Dionýz Cser, zástupca spoločnosti LIDEA, hybrid Bali CS (FAO 410) - vzrastom mohutnú, kombinovane využiteľnú kukuricu na zrno a siláž. Poskytuje veľmi dobré úrody zelenej hmoty s vysokou stráviteľnosťou vlákniny a vysokou koncentráciou škrobu. Vytvára dlhé šúľky s 18 radmi zrna, v závere vegetácie zrno dobre uvoľňuje vodu, čo má pozitívny dosah na celkovú ekonomiku pestovania. V minulom roku uvedený hybrid Topkapi (FAO 400) v pokusoch presvedčil veľmi dobrými úrodami zrna, vytvára nápadne mohutný šúľok, štandardne s 18 až 20 radmi zrna s vysokou HTZ. Ako uviedol D. Cser má všetky predpoklady stať sa ťažiskovým hybridom spoločnosti.

S cieľom napomôcť pestovateľom zvládnuť nástrahy klimatickej zmeny uviedla spoločnosť LIDEA inovatívnu technológiu HiCORN, ktorej cieľom je predĺženie kvitnutia kukurice. „V podstate ide o výsev dvoch hybridov kukurice z rovnakej skorostnej skupiny, ktoré sa navzájom dopĺňajú v kvitnutí, čo sa pozitívne premietne do navýšenia úrod zrna,“ uviedol D. Cser. Súčasťou tejto technológie je hybrid Palizi CS (FAO 360), ktorého prednosťou je stabilita v poskytovaní úrod, veľmi dobrý štart do vegetácie aj v zhoršených podmienkach a veľmi dobrý agronomický profil. V technológii HiCORN ho doplní  pestovateľsky preverený Furti CS (FAO 350). V prípade tohto hybridu zástupca spoločnosti vyzdvihol schopnosť odolávať stresovým podmienkam, hlavne suchu. „Z praktického hľadiska ide pri technológii HiCORN o jednoduchý systém sejby spočívajúci v striedaní vybraných hybridoch kukurice po dvoch riadkoch,“ dodal zástupca spoločnosti.

Úrodné a stabilné

Prehliadky hybridov spoločnosti Syngenta sa zhostil obchodný zástupca pre osivá Ing. Jozef Šándor. Zo skorého segmentu predstavil SY Torino (FAO 320) a tohtoročnú novinku SY Ignis (FAO 360), ktoré vďaka skorému zberu umožňujú dostatočný čas pre prípravu pôdy a výsev pšenice ozimnej.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down