29.10.2021 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Deň poľa kukurice v Želiezovciach II.

Až 70 hybridov kukurice si bolo možné prezrieť v rámci dňa poľa kukurice, ktorý v septembri 2021 zorganizovala Regionálna poľnohospodárska a potravinárska komora Levice v spolupráci so skúšobnou stanicou ÚKSÚP-u v Želiezovciach. Cieľom podujatia bolo predstaviť tie najlepšie materiály z ponuky 14 renomovaných osivárskych spoločností.

Zo slovenského šľachtenia

„HELIASEED je slovenská spoločnosť, ktorá zastupuje vybrané hybridy zo slovenského šľachtenia kukurice, vyšľachtené do našich podmienok,“ uviedol jej konateľ Ing. Ladislav Maďar. Prvý z pätice predstavených hybridov v pokuse - ZE Zelstar (FAO 330) je z pohľadu spoločnosti ťažiskový, pestovateľsky etablovaný, univerzálne využiteľný na zrno a siláž, vhodný do podmienok južného Slovenska. Podľa L. Maďara ide o úrodovo stabilný hybrid kukurice s veľmi dobrým zdravotným stavom. Ďalší ZE Slovakia (FAO 350) je prioritne určený na zrno, avšak môže sa využiť aj pre bioplynové stanice, taktiež na výrobu siláže. Vytvára dlhšie šúľky s tenkým vretenom - vyššie nasadené na rastline. Prednosťou je aj veľmi dobrý zdravotný stav. Na vyššiu intenzitu pestovania reaguje nadpriemerne vysokými úrodami. ZE Elmo (FAO 380) tvorí rovnako ako ZE Zelstar iba jeden šúľok na rastline, pričom v závislosti od podmienok pestovania a intenzity uplatňovanej technológie s až 20 radmi zrna na šúľku. V prospech ekonomiky pestovania je aj veľmi dobré uvoľňovanie vody zo zrna v závere vegetácie. Univerzálne využiteľný ZE Zeamax (FAO 420) je vyšľachtený na nižší výsevok, t. j. postačí 60 až 65 tisíc jedincov na hektár. V intenzívne nastavenej technológii pestovania dosahuje nadpriemerné úrody zrna. Vytvára tenšie, ale dlhé dobre ozrnené šúľky. Pri vyššej hustote pestovania poskytne dostatok zelenej hmoty na výrobu kvalitnej siláže. Portfólio obohatil nový, univerzálne využiteľný hybrid ZE Fendina (FAO 300). V pokuse zaujal až po špičku ozrnenými šúľkami.

Do každých podmienok

Spoločnosť RAPOOL Slovakia predstavila v pokuse šesť hybridov kukurice  FAO 350 až 450 vrátane novinky Kabanero (FAO 350) - určenej pre lokality a parcely, kde v osevnom postupe nasleduje pšenica ozimná. Ťažiskový hybrid Replik (FAO 370) sa už v tretej sezóne pestovania stal jedným z najpredávanejším hybridom kukurice spoločnosti vďaka výnimočným výsledkom naprieč Slovenskom. Tým, že ide o nižší hybrid, nezanecháva veľa pozberových zvyškov. Podľa zástupcu spoločnosti Ing. Ivana Vaňu sa jeho stabilita preukáže hlavne v suchých rokoch, kedy počas kvitnutia a opeľovania prevláda horúci a suchý ráz počasia, vtedy dominuje. Podobne typicky zrnové hybridy Badiane (FAO 380) a Barington (FAO 390) – sú stredne vysoké, vhodné do suchších podmienok kukuričnej výrobnej oblasti. Pestovateľsky osvedčený Eldacar (FAO 420) je prioritne určený na zrno, avšak spĺňa aj kvalitatívne parametre pre výrobu siláže. Stabilné úrody zrna dosahuje aj v prísuškových oblastiach a na ľahších pôdach. Novinka Kabaretto (FAO 450) je vyšší, kompaktný, kombinovane využiteľný hybrid kukurice s výborným uvoľňovaním vody zo zrna. V pokuse zaujal nápadne mohutnými šúľkami s 18 radmi zrna.

Novinky značky Dekalb

Hybridy kukurice značky Dekalb v pokuse predstavil Ing. Miroslav Námesný, zástupca spoločnosti Bayer. Ponuku kukurice v skorom segmente obohatila novinka DKC3609 (FAO 240-260) najnovšej genetiky z nemeckého šľachtenia - je určený pre tých pestovateľov, ktorí potrebujú čo najrýchlejšie pozberať úrodu.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down