Pod týmto názvom sa dňa 17. mája 2018 uskutočnil v Demandiciach Deň poľa repiek spoločnosti Limagrain Central Europe SE realizovaný v spolupráci so spoločnosťou M AGROKOM, s. r. o. Cieľom podujatia bolo predstaviť nielen etablované a nové odrody repky, ale priblížiť princípy proti-stresovej technológie pestovania repky v meniacich sa podmienkach prostredia a podeliť sa o skúsenosti s pestovaním tejto náročnej plodiny.
Komentovanej prehliadky odrodových pokusov sa zhostili prof. Jan Vašák, CSc. a Ing. David Bečka, Ph.D. z Českej zemědelskej univerzity Praha a Ing. Jiří Matuš zo spoločnosti Limagrain.
V úvode J. Matuš vyzdvihol kvalitu porastov jednotlivých odrôd repky v pokuse, ktoré vyhodnotil ako najlepšie nielen na Slovensku, ale aj v porovnaní s porastmi v Čechách. Zdôraznil, že spoločnosť Limagrain v posledných rokoch dosiahla vysokú úroveň hybridov repky, vďaka inovatívnym prístupom v šľachtiteľskom procese.
„Ich výsledkom je nepukavosť šešúľ s ktorou sme pred deviatimi rokmi prišli ako prvý, pričom dnes je samozrejmosťou aj v prípade niektorých konkurenčných hybridov. Taktiež ako prvý sme prišli s hybridom Arsenal, ktorý disponuje nielen nepukavosťou šešúľ, ale aj génom Rlm7 s odolnosťou proti fóme. Hybrid LG Architect disponuje génom odolnosti proti vírusovej žltačke kvaky, ktorým sme taktiež predbehli konkurenciu. Aj naďalej je prioritou výška úrody,“ dodal k úspechom spoločnosti.
Za repku desaťročia J. Matuš považuje hybrid Arsenal, ktorý sa stal najpestovanejším hybridom spoločnosti Limagrain v Európe, absolútne najpestovanejším na Slovensku a v Českej republike sa umiestnil na druhom mieste.
Zhodnotenie porastov
D. Bečka rovnako skonštatoval, že ide o najlepšie repky, ktoré zatiaľ v pokusoch bolo možné vzhliadnuť. Pre porovnanie repky v ČR sú podstatne nižšie - iba 120 - 130 centimetrov vysoké, pretože sucho bolo omnoho výraznejšie, na konci zimy mali aj viac omrznuté listy a porasty celkovo nevyzerajú dobre.
V uplatnenej technológii ocenil, že sú aplikované aj iné živiny než len dusík, čo je na poraste vidieť. Pri kontrole na prítomnosť byľových krytonosov skonštatoval, že ich je tu v tomto roku veľmi málo, pričom na iných lokalitách sa pomerne hojne vyskytovali. Viac sa vyskytuje byľomor kelový, napriek dobre zvolenej chemickej ochrane v kombinácii systémového a kontaktného insekticídu, avšak boli tak vysoké teploty, že pyretroidná zložka jedného z insekticídov dostatočne nezaúčinkovala. Skonštatoval, že repky sú veľmi dobre rozvetvené a primerane vysoké. Čo sa týka nosného hybridu Arsenal – tento je v pokusoch ako v ČR tak na Slovensku skúšaný viac rokov. „V rokoch 2014 a 2015 sa stal najúrodnejšou repkou v našich pokusoch, založených na ôsmich lokalitách, kde bolo zaradených okolo 30 odrôd,“ pripomenul výsledky D. Bečka. Je to repka, ktorá je z pohľadu rastu na jeseň skôr bujnejšia, je vhodná aj pre neskoré termíny výsevu. Na jar pomerne rýchlo štartuje do vegetácie, skoro kvitne a v zbere sa zaraďuje medzi skoré, resp. stredne skoré hybridy. „Nepukavosť šešúľ, ako vlastnosť môže byť zdanlivo banálna, ale stačí, keď je prudká zmena počasia - príde vietor, dážď - šešule sa otvárajú a pri zbere zistíte, veľké množstvo vypadnutých semien. Preto ide o mimoriadne dôležitú vlastnosť z pohľadu výšky úrody,“ dodal D. Bečka.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách