V centre pozornosti poľného dňa, ktorý zorganizovala spoločnosť Limagrain 10. júna 2022 v spolupráci a na poliach spoločnosti AGROMARKT Nýrovce, boli osvedčené a nové odrody jarného sladovníckeho jačmeňa pýšiace sa viacerými prvenstvami, taktiež odrody pšenice ozimnej, ktoré patria k najpestovanejším na slovenských poliach. Súčasťou podujatia bolo predstavenie technológie ochrany proti hospodársky závažným chorobám obilnín od spoločnosti BASF, taktiež výživa porastov hnojivami spoločnosti YARA.
Agrotechnika v pokuse
Hostí podujatia privítal Ing. Ján Poduška, konateľ spoločnosti AGROMARKT Nýrovce. V úvode informoval o agrotechnike ako aj o podmienkach v lokalite pokusu. Predplodinou pre odrody jačmeňa jarného, ktoré boli po štandardnej príprave pôdy vysiate 8. marca 2022, bola cukrová repa. Priebeh počasia najmä v zrážkach nebol priaznivý, po suchej zime prišla rovnako suchá jar, celkový zrážkový úhrn v marci dosiahol iba 4 milimetre. Podobne v apríli, ktorý bol navyše chladný, čo malo negatívny vplyv na stav porastov jačmeňa. J. Poduška skonštatoval, že porasty jačmeňa sú pre stratu časti odnoží hlavne vplyvom prevládajúceho sucha aktuálne redšie ako by mali byť. Čo sa týka výživy, aplikovaných bolo 150 kg liadku na hektár. Počas vegetácie boli živiny aplikované na list. Zo škodcov upozornil na kohútiky, proti ktorým bolo potrebné uplatňovať dôslednú ochranu.
Ing. Zdeněk Šonský, manažér pre obininy spoločnosti Limagrain upozornil na dlhodobú šľachtiteľskú prácu spoločnosti Limagrain, v jarnom jačmeni realizovanú v troch šľachtiteľských programoch - v Hrubčiciach na Morave, v Holandsku a v Anglicku. Je výsledkom sú odrody jačmeňa s vysokou sladovníckou kvalitou s veľmi dobrými pestovateľskými vlastnosťami, ktorými sa presadili na trhu.
Požiadavky spracovateľov
Ako prvý vystúpil Ing. Tomáš Ševčík, manažér spoločnosti Heineken Slovensko Sladovne. V úvode upozornil na potrebu udržania pestovania sladovníckeho jačmeňa na Slovensku, keďže slovenský sladovnícky priemysel potrebuje ročne viac ako 400 tisíc ton tejto komodity. "To množstvo sladovníckeho jačmeňa, ktoré sa tu nedopestuje musia sladovne doviezť," skonštatoval T. Ševčík, podľa ktorého je pestovanie sladovníckeho jačmeňa ekologické, udržateľné a v súčasnosti s výhľadom do budúcnosti ekonomicky efektívne. Za základ dobrej a kvalitnej úrody považuje používanie kvalitného certifikované osivá s cieľom maximálneho využitia genetického potenciálu odrody a v konečnom dôsledku aj výroba kvalitného sladu. T. Ševčík zdôraznil, že viac ako 80 percent sladu vyrobeného na Slovensku ide na export.
Za spoločnosť Plzeňský Prazdroj Slovensko sa vyjadril Ing. Vladimír Rada: „Cieľom spoločnosti Plzeňský Prazdroj je aj naďalej udržovať kvalitu sladu plzenského typu, preto až sto percent nakupovaného jačmeňa na Slovensku tvoria odrody z portfólia spoločnosti Limagrain.“
V ochrane s novinkami od BASF
„Ošetrenie osiva fungicídom Systiva® dokáže podržať porast jačmeňa už od začiatku vegetácie. Takto ošetrený porast má lepší štart po vzídení a mnohokrát nie je potrebné aplikovať prvý fungicíd,“ upozornil na prednosti prípravku Ing. Miroslav Demo, zástupca spoločnosti BASF. S dvojklíčnolistovými burinami v pokuse si poradil herbicíd Biathlon® 4D spolu so zmáčadlom Dash®. Proti poľahnutiu porastu je účinným riešením novinka Medax® Max, po aplikácii ktorého nastáva zhrubnutie a celkové spevnenie stebla a skrátenie rastlín. Efektívnym riešením proti hospodársky závažným chorobám jačmeňa je fungicíd Priaxor® EC so systémovým účinkom.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.