16.08.2019 | 12:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Deň poľa zameraný na repky a ochranu kukurice

Deň poľa zameraný na predstavenie osvedčených, najmä však nových hybridov repky z najnovšieho šľachtenia spoločnosti KWS sa tradične uskutočnil v spolupráci a na pôde PD Kozárovce. V tomto roku aj v spolupráci so slovenskou spoločnosťou AM AGRO, ktorá predstavila varianty ochrany kukurice proti burinám.

Za hostiteľa podujatia prítomných pozdravila Ing. Ľubica Jánošová, agronómka PD Kozárovce, predstavila spoločnosť hospodáriacu na 1047 hektároch ornej pôdy. Z plodín pestujú obilniny, najmä ozimnú pšenicu, ozimný jačmeň, kukuricu na zrno a siláž, ďalej repku olejku a krmoviny na ornej pôde.

Ing. Ivan Dzubák, konateľ spoločnosti KWS, ocenil novovznikajúcu spoluprácu so spoločnosťou AM AGRO. Jej cieľom je predstaviť výsledky najnovšieho šľachtenia v podobe nových odrôd repky a ďalších dôležitých poľných plodín v spojení s technológiami ošetrenia s nastavením pre konkrétne výrobné podmienky, resp. problémy, ktoré je nutné vyriešiť. Zdôraznil, že za posledné roky sa spoločnosti KWS podarilo vybudovať mimoriadne kvalitné, konkurencieschopné portfólio hybridov repiek, ktoré sa presadzujú v pokusoch SPZO, taktiež spoločnosti AGRADA.

Agrotechnika v pokuse

Pod repku koncom júla v rámci prípravy pôdy štandardne vykonali podrývanie pôdy. Jednotlivé hybridy repky boli vysiate 23. augusta 2018, do týždňa po sejbe plochy povalcovali. Výživa a hnojenie porastov pozostávalo z aplikácie NPK v dávke 200 kg na hektár pred sejbou. Vo februári aplikovali LADSA (24 percent dusíka, 12 percent síry) v dávke 250 kg na hektár. Začiatkom marca LAV v dávke 200 kg na hektár. V troch termínoch močovinu v dávke 100 kg (13. marca 2019), resp. po 21 kg na hektár (rozpustená formou postreku, 11. apríla a 25. apríla 2019).

O uplatnenej insekticídnej ochrane v pokuse informovala Ing. Eva Koledová zo spoločnosti AM AGRO. Proti stonkovým krytonosom aplikovali Pyrifos v dávke 0,6 litra na hektár v kombinácii s Cythrin Max v dávke 0,05 litra na hektár. Druhé ošetrenie bolo zamerané na blyskáčika, nálet ktorého bol v jednej vlne, nebolo preto potrebné aplikovať systémovo pôsobiace prípravky, postačil Trebon 30 EC (etophenprox) v dávke 0,2 litra na hektár. V treťom ošetrení (23. apríla 2019) proti šešuľovým škodcom aplikovali prípravky Aceptir v (0,15 litra na hektár) spolu s Cythrin Max (0,05 litra na hektár). E. Koledová zdôraznila, že účinná látka acetamiprid v prípavku Aceptir má najdlhší reziduálny účinok z pomedzi všetkých insekticídov na trhu a to po dobu až tri týždne.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down