Deň poľa zameraný na predstavenie osvedčených, najmä však nového hybridu repky z najnovšieho šľachtenia spoločnosti KWS sa tradične uskutočnil v spolupráci a na pôde PD Kozárovce. Taktiež v spolupráci so slovenskou spoločnosťou AM AGRO, ktorá predstavila komplexnú technológiu ochrany repky a varianty ochrany kukurice proti burinám.
Hostí podujatia pozdravil Ing. Peter Repiský, predseda PD Kozárovce a predstavil družstvo hospodáriace na 1050 hektároch ornej pôdy. Z plodín pestujú obilniny, najmä ozimnú pšenicu, ozimný jačmeň, kukuricu na zrno a siláž, ďalej repku olejku a krmoviny na ornej pôde. Okrem rastlinnej výroby sa venujú chovu hovädzieho dobytka, pričom z celkového stavu 750 kusov je 300 dojníc.
Ing. Ivan Dzubák, konateľ spoločnosti KWS, ocenil spoluprácu so spoločnosťou AM AGRO. Cieľom KWS je predstaviť výsledky najnovšieho šľachtenia v podobe nových odrôd repky a ďalších dôležitých poľných plodín v spojení s technológiami ošetrenia s nastavením pre konkrétne výrobné podmienky. Zdôraznil, že za posledné roky sa spoločnosti KWS podarilo vybudovať mimoriadne kvalitné, konkurencieschopné portfólio hybridov repiek schopných presadiť sa nielen v pokusoch spoločnosti, či v nezávislých pokusoch, ale predovšetkým v praxi. Z noviniek spoločnosti predstavil absolútne nový hybrid repky Felliciano KWS. Vyzdvihol, že KWS ako jedna z málo osivárskych firiem má v ponuke unikátnu kombináciu prémiového morenia, ktorá pozostáva z fungicídneho moridla Scenic Gold s a insekticídneho moridla Buteo start. „V podstate len šesť hybridov repky na trhu je možné kúpiť s týmto širokospektrálnym morením z toho tri sú z portfólia KWS - Umberto KWS, Hybrirock a novinka Felliciano KWS,“ uviedol I. Dzubák.
Agrotechnika pokusu
O uplatnenej agrotechnike v pokuse informoval Ing. Rudolf Líška, regionálny zástupca spoločnosti KWS. Predplodinou v osevnom postupe bol jačmeň ozimný. Jednotlivé hybridy v pokuse boli vysiate 20. augusta 2019. Pred sejbou bolo aplikované NPK hnojivo (15, 15, 15) v dávke 200 kg na hektár. Na jar (február, marec) boli aplikované hnojivá DASA v dávke 220 kg na hektár a LAV v dávke 200 kg na hektár, v apríli po 25 kg močoviny na hektár na dvakrát. Počas jesene a jari boli aplikované hnojivá pre mimokoreňovú výživu rastlín a prípravky pre podporu rastu a zakoreňovania: Mikrovit Bór, Rokohumín, Matterhorn, Altron Silver, NPK Prosilic a SN Prosulfan.
Technológiu ochrany repky predstavila Ing. Eva Habalová zo spoločnosti AM AGRO. Po sejbe bol aplikovaný herbicíd Butisan Star (metazachlor, quinmerac) proti dvojklíčnolistovým burinám vrátane problematických ako kapsička pastierska, peniažtek roľný a mrlíky. Pre stabilizáciu účinnej látky bolo pridané zmáčadlo Prefin. Cieľom ďalšej aplikácie v polovici septembra bola regulácia repky prípravkom Starpro 430 SC (tebuconazole) v dávke 0,6 litra na hektár. Keďže jeseň 2019 bola nadpriemerne teplá, bolo potrebné pribrzdiť rast repky aplikovaním účinnej látky chlormequat chlorid v prípravku Amcel v dávke 2 litre na hektár. Proti výmrvu jačmeňa bol aplikovaný graminicíd Aligram (propaquizafop) v dávke 0,6 litra na hektár. Aj posledná aplikácia na jeseň pred prezimovaním kvôli pretrvávajúcim nadpriemerne vysokým teplotám bola zameraná na reguláciu rastu repky aplikáciou Amcelu v kombinácii s insekticídom Cythrin Max proti skočkám a piliarkam.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.