Slovenský sektor prvovýroby mlieka je v poslednom období ťažko skúšaný. Ak zanalyzujeme posledných 10 rokov, potom zistíme, že sa striedajú obdobia vzostupov a pádov. Napriek tomu, že do roku 2015 bol trh s mliekom regulovaný, dodávky mlieka aj nákupné ceny mlieka boli ako na hojdačke. Dobre vieme, že Slovensko sa podieľa na európskych dodávkach mlieka len necelým percentom. Zo strany spracovateľov mlieka počúvame argumenty, že vývoj na našom trhu podlieha situácii na európskom trhu.
V tejto súvislosti sa natíska množstvo otázok. Prečo, keď sme na jednotnom európskom trhu, nemáme aj európske ceny? Ako sa môžeme s výrazne nižšími nákupnými cenami mlieka udržať na európskom mliečnom trhu? Prečo sú na jednotnom európskom trhu rozdiely v podporách? Sú súčasné nákupné ceny výsledkom tlaku trhu, alebo sú výsledkom dehonestácie práce prvovýrobcov? Sú slovenskí prvovýrobcovia mlieka v dobrých rukách?
Skúsme spolu analyzovať genézu sektora prvovýroby mlieka na Slovensku za posledných 10 rokov a nájsť odpovede aspoň na niektoré z týchto otázok.
Extrémne výkyvy
Od roku 2007 sa s určitou pravidelnosťou objavujú extrémne výkyvy cien mlieka. Každý, kto pôsobí v sektore mlieka minimálne 10 rokov, vie, že k najväčšiemu výkyvu cien došlo v rokoch 2008 až 2009. Toto obdobie sa iste vrylo do pamätí prvovýrobcov mlieka čiernym písmom. Vtedy sa ceny na Slovensku "prepadli" o 18 centov na kilogram a zastavili sa na historickom minime - v priemere na úrovni 17 centov za kilogram. Nezvyčajná však nebola ani cena 14 - 15centov za kilogram. Bola to cena, ktorá dehonestovala prácu slovenských prvovýrobcov mlieka. Nepomohli analýzy ani porovnania, v ktorých sme slovenských spracovateľov mlieka upozorňovali na obrovské rozdiely medzi priemernou slovenskou a priemernou európskou cenou surového kravského mlieka.
Európski nákupcovia sa vtedy zachovali serióznejšie - poskytli svojim prvovýrobcom „záchrannú sieť“ a dali im priemernú cenu takmer 25 centov za kilogram mlieka. Sedemcentový rozdiel na každom litri mlieka však dostal slovenských prvovýrobcov do ťažkých strát, z ktorých sa mnohí nespamätali, a boli nútení skončiť s výrobou mlieka. S odstupom času sa slovenskí spracovatelia mlieka vyjadrili, že vtedy nebol dôvod na až taký veľký pokles ceny...
(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)