Nemecká vláda schválila prvé zo série opatrení, ktoré majú za cieľ sprísniť normy pre výrobu krmív pre hospodárske zvieratá. Je to reakcia na objav nebezpečného dioxínu v krmive, ktorý vyvolal obrovský škandál.
Kabinet schválil nové pravidlo, ktorý zvyšuje zodpovednosť súkromných laboratórií a prikazuje im informovať príslušné úrady o podozrivých výsledkoch analýz krmiva. Okrem toho aj firmy, ktoré vyrábajú krmivo pre zvieratá a potraviny, musia informovať úrady o podozrení na výskyt dioxínu či inej nebezpečnej chemikálie vo svojich produktoch. Tieto opatrenia umožnia vytvoriť systém "včasného varovania", ktorý upozorní na kontamináciu krmiva i potravín.
Škandál s dioxínom vypukol 3. januára, keď nemecké úrady objavili túto rakovinotvornú látku vo vajciach a v mäse hydiny a ošípaných. Na príčine boli kontaminované kŕmne zmesi. Táto správa vyvolala poplach v Európe aj vo svete a mala negatívny vplyv na odbyt nemeckých produktov živočíšneho pôvodu. Odborníci v Nemecku sa domnievajú, že zdrojom dioxínu, ktorým sa dostal do krmiva pre zvieratá, boli tuky, určené pre priemyselnú výrobu. Nemecké úrady teraz vyšetrujú, ako ku kontaminácii došlo.
Vláda v Berlíne už 19. januára avizovala, že prijme sériu opatrení na sprísnenie noriem pre výrobu krmiva a potravín. Ďalším krokom má byť zavedenie licenčného systému pre producentov olejov a tukov určených do kŕmnych zmesí. A pripravuje sa aj nariadenie na oddelenie výroby olejov a tukov pre priemysel od tukov a olejov do krmiva.