Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora spolu s portálom Euractiv ako s masmediálnym partnerom zorganizovala 1. ročník konferencie so slovenskými poslancami Európskeho parlamentu (EP). Témy ako budúca podoba Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ, európske zelené dohody, obchodovanie s tretími krajinami a možné rozšírenie EÚ o Ukrajinu boli hlavnými oblasťami, ktorým bola diskusia venovaná.
Cieľom slovenských poľnohospodárov a potravinárov je vyrábať zdravé, kvalitné a bezpečné potraviny a čo najlepšie obstáť na jednotnom európskom trhu. Meniaci sa svet a Európa z geopolitického, bezpečnostného a klimatického hľadiska významným spôsobom ovplyvňujú produkciu potravín v našej krajine. Meniaca sa európska a národná legislatíva, nové predpisy, nariadenia, usmernenia – nech to nazveme akokoľvek, vždy to je to, čo prinúti výrobcov potravín zmeniť spôsob výroby a prispôsobiť ju vonkajším vplyvom.
V júni tohto roku sme zvolili nových členov Európskeho parlamentu, ktorí majú na najbližšie funkčné obdobie mandát zastupovať Slovenskú republiku a jej občanov v Európskom parlamente.
Vzhľadom na obrovské výzvy, ktorým musíme čeliť, je mimoriadne kľúčové, aby sme viac poznali naše vzájomné názory na meniaci sa svet, ktorému sa výroba slovenských potravín prispôsobuje.
V 720-člennom Európskom parlamente patrí 15 poslaneckých kresiel slovenským zástupcom. Je to síce len zlomok z celkového počtu hlasov, no aj tak sme presvedčení o tom, že s europoslancami musíme viac diskutovať.
Agropotravinárstvo v Európskej únii
Slovenských poľnohospodárov znepokojili závery Strategického dialógu, ktoré naznačuje zmeny v budúcom financovaní európskych poľnohospodárov. Priame platby by sa mali vyplácať len niektorým aktívnym poľnohospodárom. V materiáli sa konštatuje, že európski poľnohospodári sú spokojní s obchodnými dohodami s tretími krajinami. Z materiálu vyplýva tlak Európskej komisie na utlmenie živočíšnej výroby.
Tento dokument slúži ako podklad pre novú Európsku komisiu na vypracovanie vízie ďalšieho rozvoja poľnohospodárstva a produkcie potravín. Komisia by ju mala vypracovať do 100 dní od jej vymenovania. Súbežne európska organizácia poľnohospodárov COPA COGECA začala vypracovávať svoju vlastnú predstavu o budúcnosti európskej výroby potravín.
(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.)