26.11.2019 | 08:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Diskutovali o agrárnej politike

Veľkú príležitosť na to, ako presvedčiť mladých ľudí, aby sa nebáli práce v agrárnom sektore, prináša aj pripravovaná reforma Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ. Aká je šanca, že sa to podarí? Majú mladí ľudia voči práci v agrárnom sektore predsudky? Ako im môže pomôcť štát? Je Slovensko pripravené na výmenu generácií v poľnohospodárstve?

NITRA. Toto boli hlavné otázky v diskusii, ktorá sa týkala agrárnej politiky EÚ a podpory mladých farmárov. Koncom októbra tohto roku ju zorganizoval portál EURACTIV Slovensko s podporou EÚ, pričom spoluorganizátorom bola SPU Nitra.

Účastníkov podujatia privítal doc. Drahoslav Lančarič, prorektor SPU Nitra pre strategický rozvoj. Následne pozvaní hostia - Martin Hojsík, poslanec Európskeho parlamentu, Ladislav Miko, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku, a prof. Ján Pokrivčák z SPU Nitra a zároveň aj z Inštitútu pôdohospodárskej politiky, ponúkli odpovede na uvedené otázky.

Niet pochýb o tom, že generačná výmena v poľnohospodárstve je nevyhnutná. Kým v roku 1989 bolo v poľnohospodárstve zamestnaných 360-tisíc ľudí, v roku 2017 ich bolo už len 47-tisíc. Po roku 1989 dosahoval priemerný vek ľudí, zamestnaných v agrárnom sektore, 45 rokov, kým v súčasnosti je každý druhý poľnohospodár 50-ročný.

 

Prečo odvetvie starne?

 

Odborníci identifikovali hlavné príčiny, prečo odvetvie poľnohospodárstva starne a prečo oň mladí ľudia nejavia záujem. Podľa odborníkov je pre mladých ľudí najväčším problémom dostať sa k pôde – pôda je rozdrobená, veď pol hektára pôdy neraz vlastní aj deväť ľudí. S rozdrobenosťou pôdy musí štát urýchlene niečo robiť, zhodli sa diskutujúci.

Prof. Ján Pokrivčák upozornil na to, že pre mladých poľnohospodárov je veľkým problémom aj prístup ku kapitálu a k investíciám.

„Do poľnohospodárstva by mohli byť investované značné finančné prostriedky, ale mladým, životaschopným farmárom ich banky neposkytnutú. Mladí poľnohospodári získavajú aj nízke podpory, keďže obhospodarujú málo pôdy, čo brzdí ich investície do rozvoja fariem. Nastavenie našich dotácií často neodráža potrebu generačnej výmeny,“ uviedol prof. Ján Pokrivčák.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down