02.03.2011 | 07:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dobrý gazda šetrí stále

Príchod jarných dní s veľkým napätím očakávajú najmä tie poľnohospodárske podniky, ktoré utrpeli škody po vlaňajších povodniach. Jedným z takýchto podnikov je aj Agro družstvo Čičarovce v okrese Michalovce.

Chotár čičarovského družstva leží na území, ktoré bolo po letných záplavách z veľkej časti zaplavené. „Voda nás bude strašiť ešte dlho. Kvôli podmáčanej pôde sme jesennú sejbu ukončili neskôr ako zvyčajne. A dnes, keď sa končí vegetačný kľud, zisťujeme, že 15 percent výmery z 375 hektárov ozimnej pšenice a 10 percent z 275 hektárov repky budeme musieť preorať. Je to pomerne veľký zásah nielen do ekonomiky družstva, ale najmä do plánovanej úrody. Máme obavy z toho, ako dopadnú polia po zime. Na jar uvažujeme so sejbou 130 hektárov jačmeňa, 30 hektárov hrachu, 30 hektárov ciroku cukrového a 380 hektárov kukurice. Bude nepríjemné, ak pripravené osevné plochy budú opäť zaplavené,“ hovorí Mikuláš Brutovský, predseda Agro družstva Čičarovce.
Čičarovské družstvo patrí medzi tie podniky v zemplínskom regióne, ktoré majú relatívne silnú živočíšnu výrobu - chovajú 600 kusov hovädzieho dobytka, z toho 200 dojníc. Okrem toho, ako jeden z mála poľnohospodárskych podnikov v regióne, chovajú aj ošípané.
„Pre potreby vlastnej živočíšnej výroby máme zabezpečené dostatočné množstvo krmiva do novej sezóny. Stále viac však pociťujeme rast cien krmív. Kosba a výroba sena na plochách, ktoré boli v lete celkom zaplavené, boli veľmi náročné. To všetko načiera hlboko do družstevnej kasy. Aj súčasná cena mlieka je pre nás zdrvujúca. Optimálne by sa mala pohybovať na úrovni 35 centov za liter. Ešte viac zahanbujúca je cena ošípaných. Ak sa v tomto smere situácia nezmení, budeme sa vážne zaoberať otázkou, či má vôbec význam chovať ošípané. V tom najhoršom prípade pristúpime aj k utlmeniu ich chovu,“ konštatuje čičarovský predseda.
Dnes je ťažko a hlavne zbytočné vracať sa k úsporným opatreniam, ktoré prijala vláda na tento rok. Tie sa vo veľkej miere dotkli práve agrárneho sektora. Vyššia cena nafty sa výrazne prejaví v ekonomike poľnohospodárskych podnikov.
„Ročne spotrebujeme asi 170-tisíc litrov nafty. Pri novej cene za ňu zaplatíme takmer 30-tisíc eur. Ak to je položka, ktorú niekto odkukal z japonského vlaku, ako to interpretuje šéf rezortu, tak je to úplná slepota. Ťažko je hľadať rezervy tam, kde sme ich už vyčerpali. Aj v poľnohospodárskych podnikoch sa šetrí už dlhší čas. A nie je to len kvôli úspornému balíčku, ale je to gazdovský um, ktorý poľnohospodárov sprevádza stále. Uvažovali sme o nákupe silného traktora, ale odložili sme to na neurčito. Chceli sme rekonštruovať kravíny, ale ani tento zámer nemôžeme realizovať. O všetkom sa rozhodne až po tohtoročnej žatve, keď bude jasná cena obila. Od nej sa budú odvíjať naše plány do budúcnosti,“ dodáva Mikuláš Brutovský.
Článok nájdete aj v 9. čísle Roľníckych novín

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down