Slovensko má istotu pre prvý rok budúcej finančnej perspektívy na roky 2014 až 2020 a neprekročí stanovenú výšku odvodov do spoločného rozpočtu Európskej únie (EÚ). Takto zhodnotil nočné rozpočtové rokovania členských štátov s Európskym parlamentom (EP) vedúci Stáleho zastúpenia SR pri EÚ Ivan Korčok.
Podľa slovenského veľvyslanca pri EÚ, ktorý našu krajinu zastupoval na rokovaniach Zmierovacieho výboru, bola celková atmosféra rokovaní oveľa konštruktívnejšia ako počas predchádzajúcich rokov a obom stranám sa podarilo nájsť kompromis ešte pred ukončením časového limitu na zmierenie, ktorý bol v stredu 13. novembra. Rokovania sa niesli aj pod tlakom toho, že EP si stanovil jasné podmienky, za ktorých odsúhlasí nielen rozpočet na budúci rok, ale aj dlhodobý finančný rámec pre celé nasledujúce sedemročné obdobie.
"Rozpočet na rok 2014, ktorý je prvým rozpočtom budúcej finančnej perspektívy, je nižší celkovo o desať miliárd eur, ako bol ten tohtoročný," vyčíslil Korčok. To je podľa neho dané tým, že celková finančná perspektíva na sedem rokov je nižšia a okrem toho sa štáty EÚ nachádzajú v zložitej finančnej situácii, čo sa nemôže neodraziť na výške rozpočtových prostriedkov únie.
Kompromis, ktorý sa podarilo v noci dosiahnuť, teda rozpočet na rok 2014 vo výške 135,5 miliardy eur na strane výdavkov, je podľa slovenského diplomata prijateľný pre obe strany a už nič nebráni tomu, aby europarlament na budúcotýždňovej plenárnej schôdzi v Štrasburgu schválil finálnu podobu rozpočtu.
Kompromis bol podľa Korčoka možný aj preto, že sa obe strany dohodli na dofinancovaní potrieb eurorozpočtu na rok 2013 vo výške okolo 400 miliónov eur. Vykryli sa tak výdavky potrebné na vedu a výskum a EÚ si splnila záväzky z hľadiska solidarity voči štyrom členským štátom (Česká republika, Nemecko, Rakúsko a Rumunsko), ktoré dostali peniaze na škody spôsobené povodňami a suchom.
"Z pohľadu Slovenska máme istotu finančného plánovania pre prvý rok finančnej perspektívy. Finalizujeme partnerskú dohodu, ktorá bude základným rámcom pre čerpanie štrukturálnych fondov. To je dobrá správa," podčiarkol Korčok. Aj keď je celkový rozpočet na rok 2014 nižší, nemá to podľa neho priamy negatívny dopad na objem zdrojov, ktoré chce SR vyčerpať na budúci rok cez štrukturálne fondy.
Slovensku sa tiež podľa neho podarilo urobiť dobré projekcie z hľadiska výšky odvodu do spoločného eurorozpočtu. "Lebo tak ako je dnes nastavená dohoda, Slovensko sa nachádza mierne pod úrovňou výšky odvodu, ktorý už je zakalkulovaný do návrhu štátneho rozpočtu," doplnil.
(tasr)