31.07.2014 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

DPH by sa mala znížiť na úroveň 19 % a u všetkých potravín až na 10 %

Daň z pridanej hodnoty (DPH) by sa mala znížiť na predchádzajúcu úroveň 19 % a u všetkých potravín až na 10 %. Usilovať sa o to bude opozičná strana Most-Híd, ktorá na septembrovú schôdzu parlamentu plánuje v tomto zmysle predložiť novelu zákona o DPH. Uviedol to dnes na tlačovej besede poslanec Národnej rady (NR) SR a podpredseda strany Zsolt Simon.

Zníženie DPH z úrovne 20 % na 19 % by podľa Simona spôsobilo pokles príjmov do rozpočtu vo výške 220 miliónov eur. "Výpadok príjmov z DPH u potravín sa však vynahradí tým, že naši občania ich nepôjdu v takej miere nakupovať do Rakúska, do Čiech, do Poľska, ale budú ich nakupovať na území Slovenska," spresnil. Slovensko má sadzbu DPH na potravinách podľa jeho slov jednu z najvyšších v EÚ.
"Sme presvedčení, že občania sa už dosť podieľali na znižovaní deficitu verejnej správy. Ďalší deficit sa má znižovať hlavne šetrením vlády. Považujeme za neprípustné, aby vláda rozhadzovala peniaze daňových poplatníkov a zároveň plnila vrecká svojich sponzorov," poznamenal.
Simon zároveň kritizoval poskytnutie investičnej pomoci vo výške 58 miliónov eur spoločnosti Duslo Šaľa. "Zastávame názor, že namiesto jedného investora s investíciou 200 miliónov eur, by sme podporovali radšej 100 investorov, ktorí urobia investíciu po 2 milióny eur. Práve preto chceme v zákone o investičnej pomoci navrhnúť niekoľko zmien," oznámil.
O všetkých investičných stimuloch bude podľa avizovaného návrhu novely zákona strany Most-Híd musieť rozhodovať vláda SR, nielen minister hospodárstva. "Je pre nás absolútne neprijateľné, že jeden člen vlády – minister hospodárstva, rozhodne o tom, že jeho bývalý spolupracovník v Dusle Šaľa dostane 58 miliónov eur daňovej úľavy, o ktorej nerozhodne ani vláda," zdôraznil.
Strana Most-Híd bude podľa Simona taktiež navrhovať, aby všetky investičné stimuly boli podmienené vytvorením nových pracovných miest. "Budeme navrhovať zníženie úrovne investičných nákladov v okresoch s nezamestnanosťou na úrovni priemeru SR a vyššou o 50 %, teda v rozsahu od približne 14 % do 21 %, z 5 miliónov eur na 2,5 milióna eur. V okresoch, kde je nezamestnanosť nad úrovňou 21 %, by sa povinnosť preinvestovať znížila z 3 miliónov eur na 2 milióny eur a povinnosť mať vlastné prostriedky bola 50-%. Takto znížené úrovne by dokázali splniť už aj slovenskí podnikatelia," dodal.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down