10.01.2017 | 11:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Drevotoče na ovocných drevinách...

Mnohé druhy ovocných a okrasných stromov môžu poškodzovať drevotoče. Medzi ne patrí najmä hojnejšie rozšírený drevotoč obyčajný a menej častý drevotoč hruškový. Oba druhy majú podobný životný cyklus a veľmi podobné príznaky poškodenia.

Húsenice vyžierajú hlboko idúce chodby v dreve živých stromov. Pritom sa na kôre objavujú nápadné miesta s hromádkami pilín vytlačených zvnútra, ktoré majú charakteristický octový zápach. Táto činnosť húseníc môže na zoslabených alebo inak poškodených stromoch postupne zapríčiniť ich hynutie. Stromy v dobrej kondícii znášajú napadnutie väčšinou bez viditeľného poškodenia.

Vývin škodcu trvá dva roky. Motýle sa liahnu v lete, najčastejšie v priebehu júna až júla. Sú nápadné svojou robustnosťou. Po kopulácii samičky vyhľadávajú kmene živých stromov a kladú do poškodených miest kôry alebo hlbokých trhlín skupiny elipsovitých červenkastých tvrdých vajíčok, ktoré pokrývajú špeciálnou rýchlo vysychajúcou tekutinou. Vyliahnuté húsenice sa spoločne vžierajú pod kôru a žijú až do jesene v spoločnej chodbičke. Prezimujú veľké asi 25 mm. Na jar sa rozliezajú a každá si vŕta osobitnú chodbu hlboko v dreve. Tieto chodby prebiehajú väčšinou smerom hore a vyúsťujú niekedy bočnými otvormi na povrch kôry. Týmito otvormi húsenica vytláča trus spolu so zvyškami rozhryzeného dreva. Na jeseň sú už húsenice dospelé a prezimujú do druhej jari. Na jar niektoré húsenice opúšťajú stromy a zakukľujú sa v mačine alebo v rozličných úkrytoch, ostatné zostávajú v stromoch, kde si pripravujú výletový otvor, ktorý dočasne zalepujú hmotou z pilín. Potom sa zakukľujú v kokónoch a o niekoľko týždňov sa liahnu motýle.

Drevotoč hruškový je o niečo menší, samičky kladú vajíčka jednotlivo, húsenice sú kratšie a svetlejšej farby. Preto ho možno nájsť skôr v tenších konároch. Motýle pred zakuklením nezapchávajú otvor v kôre, naopak, pred liahnutím sa kukly čiastočne vysúvajú z otvoru von.

Keďže drevotoče napádajú najmä poškodené alebo oslabené stromy, preventívne pôsobí každá starostlivosť o sady na udržanie ich dobrého kondičného stavu. V prípade nájdenia otvorov v kôre s hromádkami pilín, treba poškodené miesto očistiť a mechanicky, napr. drôtom, húsenicu zničiť. Pri preventívnej ochrane je dôležité ihneď ošetriť každé mechanické poškodenie kmeňov alebo konárov. Keďže raz napadnutý strom môže škodca ohrozovať aj v budúcnosti, treba takýmto jedincom venovať zvýšenú pozornosť.

Ing. STANISLAV BAROK, ÚKSÚP - OOR

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Komentáře k článku

  1. Dobrý deň, mám 2 mladé orechy z Piešťan a oba majú drevokazného škodcu. Jeden strom je napadnutý v hornej časti samotného kmeňa a keby som odrezala pod poškodením išli by preč aj horné 3-4 konáre. Zostal by kmeň 130 cm a slabé 2-3 konáre. Či by ste mi poradili tak skrátiť alebo naliať do poškodenia dosť koncentrovaný MOSPILAN a očakávať, že drevokaz zahynie.
    Tým, že kambium predpokladám je zdravý, kmeň uživí aj horné konáre, či nie?
    Poraďte, prosím.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down