Na pozadí veľkých záplav, ktoré postihli južný Zemplín v priebehu júna a augusta tohto roka, zostali akosi v úzadí tí, ktorí sa živia pestovaním zeleniny.
VEĽKÉ RAŠKOVCE. Na pestovanie zeleniny využívajú zväčša iba vlastné záhrady, prípadne menšie parcely, ktoré zdedili po svojich starých rodičov. Poznajú ich pritom len návštevníci zeleninových trhov. Azda aj preto sa pri vyčísľovaní škôd z veľkej vody ich hlas nedostane ďalej ako na koniec rodnej obce.
Len niekoľko kilometrov východne od rieky Ondava, v obci Veľké Raškovce v okrese Michalovce, sa už dlhé roky venuje pestovaniu zeleniny Zoltán Dőry. Pestuje zemiaky, kapustu, papriku, uhorky a paradajky. Pod fóliou i bez nej. Ostatné tri roky zápasí nielen s konkurenciou na trhu, ale aj s vodou.
„Ničí“ ho voda
„Už tretí rok za sebou mi dažde zničili úrodu. Tie tohtoročné mi zničili celú úrodu kapusty a zemiakov, ktoré som mal posadené pod holým nebom. Mrzí ma to o to viac, že som si sadbu zemiakov zabezpečil až od Popradu. Išlo o odrodu Vivaldi, za ktorú som zaplatil vyše 60 eur, ale tieto peniaze sa mi už nevrátia. Voda zničila aj priesady letnej kapusty. Podobný osud postihol aj časť zimnej kapusty. Mám pritom šťastie, že mi ostala aspoň zelenina, ktorú som mal pod fóliou, ale je to len slabá náhrada,“ konštatuje Zoltán Dőry.
Najlepšie obišla paprika
Najlepšie v záplave dažďov obstála paprika, ktorú mal zasadenú voľne, pod holým nebom (na 10 ároch) a časť priesad paradajok. Ja zaujímavé, že tejto zelenine neuškodila ani veľká voda. Pre skúseného pestovateľa zeleniny ako je Zoltán Dőry to nie je veľké prekvapenie.
„Z doterajších poznatkov viem, že paprika v našom prostredí znesie veľa vody, ale nesmú byť pritom vysoké teploty. Vtedy sa jej darí. V tomto roku sa jej v regióne veľa neurodilo. Je po nej veľký dopyt na trhu. Ja papriku predávam po 0,5 eura za kilogram. Problém je v tom, že ľudia ju kupujú v týchto dňoch hlavne kvôli príprave a konzervovaniu leča. Lenže na druhej strane je veľmi málo paradajok, a preto odbyt stagnuje. Tie, ktoré sa predsa len dostanú na trh, sú drahé. Predávajú sa po 1,5 - 2 eurá za kilogram. Ja som paradajky dopestované pod fóliou predával po 1,5 eura za kilogram, ale bolo ich málo,“ hovorí Zoltán Dőry.
Rizikové zemiaky
Zemplínsky zeleninár sa bez okolkov vyjadruje aj k perspektíve tohto podnikania. Najmä vzhľadom na to, že podobných nadšencov ako je on pred nástrahami prírody prakticky nič nechráni.
„Najrizikovejšou plodinou sa ukazujú byť zemiaky. Drobný pestovateľ nemá žiadnu oporu v zákone za podobné prípady ako boli tohtoročné dažde. Ak mi zemiaky nezničí veľká voda, tak mám na poli nevítaných návštevníkov zo susedných osád. Tú škodu mi tiež nikto nenahradí. V budúcom roku znížim výmeru zemiakov na minimum. Namiesto nich zasejem pšenicu, ktorá je menej riziková a jej cena stúpa. Jestvujúce fóliovníky využijem naplno. Je však otázne, ako to bude s cenou pohonných hmôt. Do okresného mesta Michalovce mám vyše 30 kilometrov a každodenná cesta tam a späť ma vyjde takmer toľko ako zarobím. V regióne je tiež dosť poľských producentov zeleniny, ktorí majú vytvorené legislatívne lepšie podmienky na podnikanie. Zelenine sa však musím venovať, pretože je to jediná možná forma obživy mojej rodiny, ktorá mi pri pestovaní pomáha. A nakoniec, tradícia nepustí. Mám v sebe až príliš silno zakorenenú lásku k tejto práci než by som sa jej vzdal,“ dodáva Zoltán Dőry.