Medzi významných pôdnych škodcov patria drôtovce, a to najmä v teplejších oblastiach. Ide o larvy kováčikov.
slovo odborníka
Pre vývoj im viac vyhovujú vlhké pôdy s trvalým rastlinným pokryvom, napr. lúky, oziminy a podobne, kde majú umožnený nerušený viacročný vývin. Larvy aj chrobáky prezimujú v pôde v hĺbke 25 až 50 centimetrov (cm). Chrobáky dlhé 6 až 10 milimetrov kladú okolo 200 vajíčok v máji až júni, asi 6 cm hlboko do pôdy.
Po 6 týždňoch sa liahnu larvy. Larvy majú tvrdé a pružné telo, podľa čoho dostali aj pomenovanie. Dospelé sú dlhé až 25 mm. Najprv sa živia rozkladajúcim sa organickým materiálom, neskôr ožierajú rozličné podzemné časti rastlín. Napadnuté rastliny zaostávajú vo vývoji, žltnú a odumierajú. Jemnejšie korene sú prehryzené, v hľuzách alebo buľvách sú guľaté, 2 až 3 mm široké chodbičky.
Larvy sa z miesta, kde sa vyliahli, príliš nevzďaľujú. Ich celý vývoj trvá 3 - 5 rokov. Všetky vývojové štádiá sú značne citlivé na sucho. Prirodzenými nepriateľmi drôtovcov sú vtáky (bažanty, havrany, vrany, čajky), krty, piskory, myši, hlísty a niektoré druhy húb.
Škody od drôtovcov možno nepriamo znížiť tým, že na silne zamorených pozemkoch nepestujeme náchylné plodiny, ako sú mrkva, zemiaky, repa, reďkovka, rajčiak, paprika, kapusta, uhorky, melóny či kukurica. Naopak, fazuľa a hrach sú menej vyhľadávané drôtovcami, najmenej bývajú poškodzované cibuľa a cesnak. Na ohrozených plochách nie je vhodné po rozoraní lúk alebo po oziminách pestovať náchylné plodiny. Dôležitá je tiež jesenná orba, obrábanie počas vegetácie, racionálna výživa, vápnenie kyslých pôd a ničenie pýru, ktorý je vhodnou živnou rastlinou. Naopak mierne zaburinenie znižuje škodlivosť, pretože drôtovce sa živia aj korienkami burín.
Škodlivosť znižuje tiež nahradenie priamej sejby výsadbou priesad. Na malých plochách možno použiť návnady (kúsky zemiakov, repy, mrkvy), ktoré sa zakopávajú do pôdy asi 5 cm hlboko a od seba 1 až 2 metre. Návnady treba kontrolovať po 3 - 5 dňoch a nájdené drôtovce ničiť.
Pri silných viacročných výskytoch možno prípadne využiť aj chemickú ochranu, a to v obilninách, kukurici, cukrovej a kŕmnej repe prípravkom Dursban 10 G v dávke 12 - 20 kg/ha špeciálnymi aplikátormi do riadkov, alebo v dávke 20 - 30 kg/ha plošnou aplikáciou v ohniskách so zapravením do pôdy. Dursban 10 G je povolený aj pre okrasné rastliny proti pôdnym škodcom v dávke 12 - 20 kg/ha. Tento prípravok je však povolený iba do polovice roka 2011.
Morenie semien je takisto účinné. Povolených je viacero prípravkov, a to Poncho Beta 435 FS pre cukrovú a kŕmnu repu, Poncho 600 FS pre cukrovú a kŕmnu repu, kukuricu a slnečnicu, Cosmos 500 FS pre kukuricu a slnečnicu, Gaucho 600 FS pre kukuricu, Force 20 CS alebo v kombinácii s Cruiser 70 WS pre cukrovú repu a Cruiser 350 FS pre kukuricu a slnečnicu. V kukurici možno raz za 4 roky použiť na priamu aplikáciu do pôdy prípravok Santana.
Ing. STANISLAV BAROK
ÚKSÚP – OOR
Ako mám bojovať proti drôtovcom v zeleninovej záhrade? Zjedli semená pertžlena, mrkvy, poškodzujú cibuľu, cesnak a zemiaky.
Koncom júna(aby stihli naklásť vajíčka) prikry políčko čiernou-vodotesnou foliou-kraje zakop aspoň 10 cm a nehaj tak do orby.Všetky vývojové štádiá sú náchylné na sucho-takže ak nestihnú ujsť(vajíčka ťažko 🙂 jedno-dvoj ročné už možno ano ) tak vyschnú.
Semená ti ale pravdepodobne nezjedli drôtovce,skôr vynosili mravce,alebo len zapadli do neutlačenej zeme hlbšie a nevyklíčili(na riadky použi dosku a zem trošku utlač).Cibulu,cesnak a pór zase možno poškodilo háďatko,mínerka alebo obyčajná pleseň či hubka...ťažko radiť.Ale drôtovec zrejme nie.
Zaujala ma vasa odpived, kedze aj my mame problem s drotovcom. Prosim, tu foliu nechat do orby, t.z. do jesene? Akoze nic nesadit na to miesto? Dobre to chapem? Dakujem.