01.06.2015 | 07:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dupont Pioneer stavil na inovácie

Sú plodiny, u ktorých zavádzanie inovácií nastáva rýchlejšie. Toto všeobecne platí pre všetky plodiny na ornej pôdy a špeciálne najmä pre ozimné repky. Postupom rokov sa vždy našli pestovatelia, ktorí sa zaujímali o nové technológie, testovali ich na vlastných poliach v praxi a následne ich odobrili.

Zaužívanie týchto technológií prispelo k vzniku obchodu s repkou a olejninami, stabilizovalo pestovanie repky a viedlo k začleneniu repky do osevných postupov, ako súčasť bežnej rotácie plodín. V súčasnej dobe pestovatelia repky musieť čeliť závažnejším výzvam.

Prečo Pioneer a nie hoc akú repku?

Predvídateľnosť úrovne úrod je veľmi dôležitá najmä pre ozimné plodiny. Od roku 2002 do roku 2009 dosiahol DuPont Pioneer asi 10-percentné zvýšenie výnosov svojich hybridov repky. V tejto dekáde DuPont Pioneer očakáva zrýchlenie zvýšenia výnosov vývojom produktov prostredníctvom tradičných a transgenetických postupov. Tieto snahy budú pokračovať, aby sa využili výhody technológií, ako sú molekulárne a genómové nástroje, technológia dvojitých haploidov a rozmanitosť genofondu.Tak intenzívna plodina, ako je repka ozimná, nemože byť pestovaná bez stratégie kontroly chorôb a škodcov. A to bez ohľadu na ochorenia, kombinácia stratégií je zvyčajne stratégiou s najvyššou vyhliadkou na úspech. V tomto prípade je rezistencia voči fómovej hnilobe (Phoma lingam) veľmi dobrým príkladom: hoci súčasné odrody sa vo všeobecnosti zlepšili, pokiaľ ide o úroveň rezistencie, je riziko stále všeobecne zaisťované fungicídnymi postrekmi. Pozornosť si vyžadujú aj nové choroby repky ako je nádorovitosť kapustovitých rastlín (Plasmodiophora brassicae).Ochrana proti burinám v prípade repky je komplexná úloha. Na jednej strane, veľa burín tejto plodiny je "blízkymi príbuznými" repky, čo napr. môže viesť k poškodeniu jej rastu pri aplikácii herbicídov, a to najmä v prípade skorej aplikácie. Na strane druhej, problematické buriny alebo novo zavlečené druhy spochybňujú úspešnosť konvenčnej stratégie ochrany rastlín. To má za následok nižší zisk a vylúčenie problematických polí z osevnej rotácie. To má zasa obratom negatívny účinok na úrody plodín z dôvodu neexistencie optimálnej predplodiny následnej plodiny. Nové technológie, ako sú napríklad CL odrody repky DuPont Pioneer s toleranciou na imazamox môžu napraviť vzniknutú situáciu.

Nové odrody odolné fómovej hnilobe: Rlm7

Fómová hniloba (Phoma lingam) koreňa a stonky repky je široko rozšírená všade tam, kde sa pestuje repka. Je to jedno z najdôležitejších ochorení tejto plodiny. Intenzita výskytu a poškodenia je závislá na ročnom období, od odrody a pestovateľskej technológii. V prípade závažného jesenného napadnutia, úmrtnosť rastlín môže byť značne zvýšená. Poľahnuté rastliny môžu spomalovať priebeh zberu. V bežnom roku pri štandardnom ošetrovaní porastu sú straty na úrode spôsobené fómovou hnilobou koreňa a stonky menšie ako 10%, ale na neošetrenom poli citlivého hybridu so závažnými infekciami, môže byť strata aj 30 až 50%. Vyskytuje sa na klíčnych listoch, listoch, stonkách a šešuliach. Lézie na listoch sú sivasto biele, okrúhle až nepravidelného tvaru. Často posiate čiernymi bodkami malých plodníc – pyknidami. Lézie na stonkách sa môžu objaviť v spodnej bazálnej časti, alebo na miestach pripojenia listov. Fómová hniloba koreňa sa objaví ako suché vpadnuté lézie s čiernymi okrajmi, ktoré obopnú koreňový krčkok a spôsobia poľahnutie rastliny. Inokulum na rastlinných zvyškoch spôsobuje infekciu v nasledujúcich rokoch. Teplé daždivé vlhké podmienky spôsobujú vyšší výskyt a závažnosť ochorenia fómovou hnilobou. Slabý dážď umožňuje uvoľňovanie spór zo strniska, rovnako aj rozširovanie spór špliechajúcimi kvapkami vody. Vietor dopraví askospóry na dlhé vzdialenosti (niekoľko km). Vlhkosť v skorej fáze rastu (do štádia 6 listov), je dôležitá z hľadiska rozvoja choroby. Načasovanie vzniku ochorenia v ranej fáze má veľký vplyv na konečný výsledok epidémie fómovej hniloby. Príznaky ochorenia sú často závažnejšie s vyššími teplotami na konci vegetačného obdobia.

Obrázok: Vývojový cyklus ochorenia Phoma lingam

 

 

Obrázok: Fómová hniloba na listoch repky

 

Európski výskumní pracovníci DuPont Pioneer vyvíjajú hybridy s novými a rozličnými génmi rezistencie (Rlm1, Rlm2, Rlm3 ... Rlm7). Boj proti fómovej hnilohe nie je jednoduchý, nakoľko fómová hniloba je dynamicky sa vyvíjajúce ochorenie a patogén behom pohlavného rozmnožovania môže mutovať. Prichádza k rekombinácii a vznikajú nové rasy - virulentné formy.  Preto staršie gény nemusia byť na každom poli vždy účinné.

Najnovšou inováciou DuPont Pioneer je nový hybrid PX113 s génom Rlm7 s vysokou odolnosťou voči fóme. Rastliny sú o 20 cm vyššieho vzrastu (135-145 cm) než tradičné polotrpasličie odrody (PX104, PX111CL), preto je PX113 vzrastom najvyšším polotrpasličím hybridom v tohtoročnej ponuke. Bol zaregistrovaný v SR v roku 2015, obsah oleja v sušine semena počas registračných skúšok ÚKSÚP bol vysoký – 45,5%. Hybrid sa vyznačuje neskorou regeneráciou jarného rastu s neskorým nástupom kvitnutia. Dozrievanie je však skoré až stredne skoré s dobrou rovnomernosťou.

Spôsoby ochrany proti fómovej hnilobe by mali byť kombináciou agronomických opatrení (striedanie plodín, spracovanie pôdy orbou a zaoranie strniska, ochrana proti výmrvu repky a burinám), chemickej ochrany (morenie osiva, fungicídny postrek), sejby tolerantných odrôd (44W29, 46W14, 44D06, PT211) a odrôd s rezistenciou voči najrozšírenejším rasám (PX113). 

 

 

Obrázok: Júnové hodnotenie napadnutia koreňového krčka fómovou hnilobou

 

 

Trieda Clearfield® mení prístup k pestovaniu repky

V roku 2014 dosiahli osevné plochy Clearfield® hybridov repky ozimnej v Slovenskej republike 1500 ha a pre ich pestovanie sa rozhodli  prví poľnohospodári. Jedná sa o kombináciu vysoko účinného selektívneho herbicídu Cleravis® a výkonných hybridov repky rezistentných na imazamox. Toto tandemové riešenie ponúka úplne nový prístup ku kontrole burín. Nová technológia umožňuje jedným postemergentným ošetrením herbicídom Cleravis® ničiť v podstate všetky buriny vrátane výmrvu obilnín a tiež kapustovité buriny, ktoré sú inak v repke nezničiteľné. Široké aplikačné okno tri týždne umožňuje pristúpiť k ošetreniu v citlivej fáze burín a výmrvu obilnín.

Obrázok:Doporučenie k aplikácii herbicídu Cleravis® a porovnanie s konvenčou technológiou, zdroj: BASF

Na Slovensku je pestovanie CL odrôd na začiatku. Pre obchodnú sezónu 2015 má DuPont Pioneer pripravenú trojicu hybridov repky ozimnej určenú do systému Clearfield®. Ústredné miesto patrí dvojici hybridov PT228CL a PT229CL, ktoré boli vyšľachtené z najvýkonnejších konvenčných odrôd PR46W20 a PR46W21. PT228CL je stredne skorý CL hybrid s vysokým úrodovým potenciálom pre produkciu semien. Jeho základná verzia PR46W20 sa vyznačuje dobrou olejnatosťou semien, čo platí aj pre CL verziu. Jesenný vývoj rastlín je rýchly, preto je vhodný tiež k neskorším výsevom na konci agrotechnického termínu alebo pre sejby na stanovištia, kde sa vyžaduje rýchly počiatočný rozvoj rastlín. Stredne neskorý hybrid PT229CL, poskytuje stabilné úrody semien s dobrou olejnatosťou, podobne ako jeho základná verzia PR46W21. Jesenný rozvoj rastlín je tiež pomerne rýchly. Táto odroda je v ponuke ako tohtoročná novinka. Ponuku dopĺňa polotrpasličí stredne skorý hybrid PX111CL s dobrou úrodou semien, stredným až vyšším obsahom oleja. V jesennom období vytvára sediacu prízemnú ružicu, vyvíja sa koreňový systém, krčok a listová ružica. Rastliny nemajú na jeseň výraznú tendenciu prechádzať do predlžovacieho rastu, preto je tento hybrid vhodný aj na skorší výsev. Všetky tri predstavené CL hybridy majú vysokú toleranciu voči herbicídu Cleravis®, preto nehrozí žiadne nebezpečenstvo poškodenia rastlín účinnou látkou imazamox.

Kde se teda najmä ponúka využitie Clearfield systému pestovania ozimej repky?

1)            Na pozemkoch s výskytom burín odolných konvenčným herbicídom

2)            Na pozemkoch s vysokým výskytom výmrvu konvenčnej repky a obilnín

3)            V oblastiach, kde dlhodobo zlýhavajú pôdne herbicídy

4)            Pri využívání bezorebných technologií s vysokým objemom pozberových zvyškov alebo pri horšom spracovaní pôdy

5)            Pri použití sulfonylmočoviny s dlhou perzistenciou v predplodine

Obrázok: Poškodenie konvenčej repky reziduami sulfonylmočovín, zdroj: BASF, P. Popelka, Běhařovice

V Nemecku a Česku už majú odrody odolné nádorovitosti

Nádorovitosť kapustovitých rastlín (Plasmodiophora brassicae), predtým známa predovšetkým u zeleniny, sa teraz začína

vyskytovať v niektorých krajinách lokálne aj u repky ozimnej. Na Slovensku sa zatiaľ v repke výskyt nezaznamenal, no ojedinele sú už prípady napadnutia repky v Nemecku a Českej republike. V Európe je nateraz známych 18 kmeňov patogéna. Rastliny napadnuté nádorovitosťou sú menšie, majú žltozelené alebo fialové listy, často vädnú. Na koreňoch sú viditeľné nepravideľne zhrubnuté miesta, neskôr hrče rôzneho tvaru a veľkosti. Spočiatku sú belavé, neskôr hnedé alebo sivobiele, ku koncu vegetácie sa rozpadajú. Huba prežíva v pôde vo forme trvalých spór 10 i viac rokov. Patogén sa šíri vodou, pôdou, živočíchmi, náradím. Po vyklíčení primárne zoospóry aktívne vyhľadávajú korene a prenikajú do nich. Napadnuté bunky sa zväčšujú, dochádza k nekontrolovanému deleniu a vzniká zdurené tkanivo. V lete sú zdrojom ďalšieho šírenia sekundárne zoospóry. Po rozpade koreňových nádorov sa trvalé spóry dostávajú do pôdy, ktorú dlhodobo zamorujú. Riziko infekcie sa zvyšuje v kyslých pôdach chudobných na vápnik, v pôdach s menším prevzdušnením, pri vyššej vlhkosti a teplotách medzi 20 - 30 ° C. Proti nádorovitosti neexistuje žiadny fungicídny prípravok.

 

Obrázok: Nádorovitosť koreňov kapusovitých na koreňoch repky , Hrádek n/Nisou, okr. Liberec

 

Ochrana proti nádorovitosti je predovšetkým preventívna: zabrániť zamoreniu doposiaľ zdravých pozemkov, udržiavať optimálne pH, vylúčiť z osevného postupu kapustovité plodiny na minimálne 6 rokov, v lokalite výskytu pred výsevom repky vykonať vápnenie pôdy, po zbere repky ponechať vyklíčiť výmrv, na ktorý sa naviažu spóry a potom rastliny zaorať, čím sa zníži zásoba spór v pôde a voliť odrody s vyššou odolnosťou voči nádorovitosti.

Hybridy repky DuPont Pioneer  s viacerými zdrojmi rezistencie voči tomuto patogénovi sú v predskúškach a registračných skúškach v EÚ. Prvý registrovaný hybrid PT235 s vysokou toleranciou voči nádorovitosti kapusovitých bol v tomto roku uvedený do predaja v Českej republike. Je určený výlučne na pozemky s výskytom nádorovitosť kapustovitých rastlín. V Kanade bola táto vlastnosť komercionalizovaná v roku 2010 a takéto DuPont Pioneer hybridy nesú produktové označenie PROTECTOR® Clubroot.

PT235 je vzrastom vyšší tradičný hybrid s dobrou pevnosťou hlavnej stonky, rýchlym jesenným vývojom, so stredne vysokým obsahom oleja. Prednosťou PT235 je aj vysoká odolnosť voči fómovej hnilobe, nakoľko hybrid disponuje génom Rlm7.

 

MAXIMUS® a PROTECTOR® sú registrované ochranné známky DuPont Pioneer.

Clearfield® a Cleravis®sú registrované ochranné známky BASF.

 

Ing. Marek Jakubec, produktový manažér Pioneer Hi-Bred Slovensko

 

marek.jakubec@pioneer.com

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down