23.10.2018 | 07:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dve aktivity: Hovorme o jedle a Svetový deň potravín

V utorok, 16. októbra, sme si po roku opäť pripomenuli Svetový deň potravín. A Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) odštartovala ďalší ročník súťaže s názvom Hovorme o jedle.

BRATISLAVA. A predsa sú dva svety. Kým v najvyspelejších krajinách ľudia „riešia“ problém zdravej výživy, a zaujímajú sa o to, ako sa neprimerane neprejedať a nepriberať na váhe, ľudia v tzv. rozvojových krajinách sú radi, ak vôbec majú čo do úst. Ich základným problémom je nedostatok potravín a s tým spojená nedostatočná výživa či dokonca hladovanie.

„Pri tejto príležitosti sme sa pozreli na to, ako je to s potravinami na Slovensku. Na to, koľko z rodinného rozpočtu ukrajuje Slovákom nákup potravín, čo im na tanieroch chýba, a ktorými potravinami sa, naopak, prejedajú. Ale aj na to, koľko slovenských domácností si nemôže dovoliť každý druhý deň poriadny obed. Nevynechali sme ani tému plytvania potravín,“ v tlačovej správe pre Roľnícke noviny to uviedla Eva Sadovská, analytička Slovenského farmárskeho, družstva (SF,D).

Z predmetnej analýzy vyplynulo, že priemerná domácnosť v SR mesačne minie na nákup potravín asi 20 percent zo svojich výdavkov. Je to podstatne viac ako priemer v EÚ, ktorý v tomto segmente predstavuje len 12,2 percenta. O to menej prostriedkov potom občanom Slovenska zostáva na iné tovary a služby.

Analytička SF,D vo svojom reporte oznamuje, že jedálny lístok a aj obsah nákupného košíka obyvateľov Slovenska sa za ostatných 20 rokov podstatne zmenil. Podľa štatistických údajov konzumujeme viac syrov i rýb, a čo je dôležité a pre zdravie prospešné, aj menej solíme.

Horšie je však to, že za dve uplynulé decéniá v našom jedálničku ubudli ovocie, zelenina a strukoviny. A zľaviť by sme mali aj v prípade spotreby cukru.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down