25.05.2015 | 11:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Efektivita stimulácie a listovej výživy v pestovateľskom systéme sóje

Od začiatku roka musia farmári v rámci osevných postupov zohľadňovať greening. Ide o súbor postupov, ktoré priaznivo ovplyvňujú životné prostredie a zároveň chránia klímu. Toto nariadenie obsahuje aj opatrenie, v rámci ktorého musia pestovatelia vo svojich osevných postupoch na ornej pôde striedať minimálne tri plodiny. Na základe tejto skutočnosti sa v SR rozšírilo aj pestovanie strukovín a sóje.

Uplatnenie sóje v osevnom postupe a dotačnej politike

V rámci novej dotačnej politiky bol prijatý návrh začleniť do greeningu aj pestovanie strukovín a sóje. Hlavným dôvodom je nielen ich agronomický, ale aj agroekologický prínos, čím podporujú spomínané plodiny trvalo udržateľný rozvoj rastlinnej výroby. Sója zastupuje miesto významnej predplodiny, ktorá pozitívne ovplyvňuje nielen pôdnu úrodnosť, ale má aj priaznivý melioračný a protierózny vplyv na pôdu. Navyše prostredníctvom symbiózy s hrčkotvornými baktériami obohacuje pôdu o biologicky viazaný dusík.

Stimulácia porastu v priebehu vegetácie

V poslednom období trápili celé naše územie veľké suchá, ktoré sa podpísali na stave porastov. Avšak počasie posledných dní so sebou prinieslo na polia silné búrky, ktoré boli vo viacerých lokalitách sprevádzané aj krupobitím. Oba extrémne prípady, teda pôdne sucho a nadmerná vlaha spôsobujú rastlinám sóje stres. Tieto stresové situácie prostredia je možné eliminovať prostredníctvom prípravkov prírodnej stimulácie. Na začiatku vegetácie (2.-7. list) odporúčame aplikovať prírodný zakoreňovač RootMost (1 l/ha).Okrem toho, že podporuje rast koreňov významne znižuje aj zberové straty, pretože zvyšuje nasadenie strukov nad povrchom pôdy. Struky, ktoré nasadzuje sója veľmi nízko sa zachytávajú na kombajne, dochádza k ich pukaniu a k strate semien, čo priamo znižuje úrody. Mnohí pestovatelia si pochvaľujú jeho schopnosť urýchliť regeneráciu poškodených rastlín po aplikácii herbicídov. V prípade jeho spoločnej aplikácie s herbicídom znižuje stres, ktorý môže vyvolať spomalenie rastu. Svoje opodstatnenie má aj aplikácia stimulácie vo fáze predlžovania prípravkom Alga 600 (0,5 kg/ha). Práve v tomto období môže výskyt pôdneho sucha pribrzdiť rast a zmeniť distribúciu asimilátov medzi orgánmi, čo sa prejaví aj na konečných úrodách. Súhrnne s prostistresovou ochranou podporuje Alga 600 vetvenie rastlín a rast koreňov (obr.). Foliárnu aplikáciu stimulácie je vhodné zopakovať vo fáze od začiatku kvitnutia až po rastúce struky, kedy pre podporu tvorby bielkovín odporúčame produkt Amino Total (0,5 kg). Ako prevencia proti chorobám môže byť k jednotlivým prípravkom stimulácie zaradený produkt SoftGuard++ (1 l/ha).

Foliárna aplikácia živín

Pre dosiahnutie vyváženej výživy všetkými potrebnými živinami, ktoré potrebuje sója pre tvorbu kvalitného semena má svoje opodstatnenie mimokoreňová výživa. Na začiatku vegetačného obdobia odporúčame aplikovať ľahko prijateľný a využiteľný bór prípravkom ProBoron (1 l/ha). Prítomnosť bóru v rastlinách sóje sa na začiatku vegetácie prejaví v zlepšenom raste, pretože tento prvok stimuluje delenie buniek, podporuje tvorbu a stabilitu bunkových membrán a zároveň zlepšuje transport glycidov  a syntézu bielkovín. Rovnako má nezastupiteľnú úlohu pri tvorbe generatívnych orgánov. Od začiatku predlžovania odporúčame rastlinám dodávať bór v komplexe s draslíkom a vápnikom prípravkom CaBoron (1 l/ha). Prítomnosť draslíka v rastlinných pletivách kontroluje turgor, stabilitu membrán a membránový transport. Vápnik má v rastlinách nízku pohyblivosť a jeho nedostatočný príjem spomaľuje rast a zvyšuje riziko opadu kvetov. Tento deficitný stav sa objavuje hlavne počas suchého a teplého obdobia.

Efektívne pestovanie prináša vysoké úrody

V rámci minulého pestovateľského roka si efekt prípravkov prírodnej stimulácie spoločnosti Agrobiosfer otestoval aj pestovateľ z východného Slovenska. Na začiatku vegetácie využil prípravok RootMost v dávke 1 l/ha. Neskôr v štádiu predlžovania a na začiatku kvitnutia aplikoval produkt Alga 600 v dávke 0,5 kg/ha. Vplyv produktov sa v poraste prejavil na veľkosti koreňovej sústavy, ale aj vyššej násade strukov, čo sa v konečnom dôsledku prejavilo aj na výslednej úrode, ktorá bola o 0,6 t/ha  vyššia oproti neošetrenému variantu (graf). Na základe získaných výsledkov je možné konštatovať, že zaradením prípravkov prírodnej stimulácie sa podarilo pestovateľovi intenzifikovať pestovateľskú technológiu sóje. Nespornou výhodou produktov Agrobiosfer je aj ich biologický pôvod, čo znamená, že šetria životné prostredie a plne zodpovedajú trvalo udržateľnému poľnohospodárstvu.

Obr.: Podpora vetvenia a tvorby bohatého koreňového systému sóje po aplikácii Alga 600 (vpravo) v porovnaní s neošetrenou variantou (vľavo) .

 

Graf: Úroda sóje fazuľovej v t/ha (2014). Odroda: Kent

 

 

Ing. Zuzana Balátová, PhD.

Produktový manažér

Agrobiosfer, s.r.o.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down