Dňa 27. augusta 2019 sa v Lužiankach pri Nitre uskutočnil odborný seminár, ktorý usporiadala spoločnosť BELBA PLUS, s. r. o. V centre pozornosti odborných prednášok boli choroby ozimných obilnín a repky spolu s odporúčaniami pre ich riešenie v čoraz zložitejších podmienkach poľnohospodárskej praxe.
Hostí podujatia privítal Ing. Peter Belan, konateľ spoločnosti BELBA PLUS. Odborných prednášok sa zhostili Ing. Karel Říha – odborný poradca v ochrane a výžive rastlín a RNDr. David Novotný, Ph.D, zo spoločnosti Monas Technology – obaja z Českej republiky.
Prečo hubové choroby ozimín strašia agronómov?
„Na zmenu podmienok prostredia je potrebné reagovať zmenami v uplatňovaných technológiách. Pozornosť treba venovať výberu odrody, spôsobu spracovania pôdy, ochrane plodín, pričom tu máme nové rasy patogénov. Do úvahy musíme vziať celkovú zmenu klímy a špecifiká ročníka,“ povedal v úvode Ing. K. Říha.
Významným zdrojom infekcie môže byť osivo a taktiež pozberové zvyšky v prípade ktorých K. Říha odporúča ich ošetrenie a zapravenie do pôdy a to pri všetkých plodinách. „Ak sa pozberové zvyšky nechajú na povrchu - rozvinú sa na nich všetky možné huby, ktoré sa rozmnožovacími orgánmi šíria na vzdialenosť 3 až 5 km,“ uviedol k problematike. Organickú hmotu je nutné oživiť ešte pred jej zapracovaním do pôdy prípravkami s obsahom mikroorganizmov, ktoré urýchlia jej rozklad, ale zároveň eliminujú hubové patogény.
Za vážny problém K. Říha považuje prehrievanie rastlín: „Nad 42°C prestávajú rastliny fyziologicky fungovať, v prípade koreňov postačí aj 30°C na to, aby neprijímali živiny z pôdy. Pre zabránenie prehrievania koreňových kŕčkov rastlín pomôže, napr. udržiavanie drobnohrudkovitej štruktúry pôdy (plečkovanie). Možnosťou je aj aplikovanie prípravkov s obsahom aminokyselín betain a prolín, ktoré umožňujú rastlinám efektívnejšie hospodáriť s vodou aj v podmienkach vysokých teplôt. Ďalej upozornil, že veľká časť pesticídov má priamy vplyv na mikrobiálne spoločenstvá v pôde, pričom porušujú ich rovnováhu. Rovnako aj aplikácia vysokých dávok vápenatých hnojív naraz a hnojenie takmer výhradne iba dusíkom. „Dôsledkom nepremyslených vstupov je zníženie pôdnej úrodnosti, inhibícia baktérií ako Rhizobium, Azotobacter, taktiež Azospirillum, ktoré viažu vzdušný dusík, či baktérií a húb, ktoré rastlinám sprístupňujú fosfor,“ dodal.
Čo robiť pre správnu činnosť koreňov?
V repke sa na koreňoch vyskytuje celý rad chorôb, z nich nádorovitosť kapustovitých rastlín patrí k najdôležitejším a šíri sa už aj na Slovensku.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.