Niektoré členské štáty Európskej únie (EÚ) by mohli dostať väčšiu voľnosť pri plnení rozpočtových cieľov. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na návrh Európskej komisie (EK).
Kritici komisii vyčítajú, že tvrdé škrty vo výdavkoch, ktoré požaduje od členských štátov, majú negatívny vplyv na ich ekonomiky. Viaceré krajiny teraz zápasia s recesiou a rastúcou nezamestnanosťou. Aj preto sa EK rozhodla pre liberálnejšiu interpretáciu rozpočtových pravidiel, aby pomohla vládam oživiť hospodársky rast.
A hoci komisia už na jar predĺžila krajinám, ktoré zápasia s vážnymi problémami, ako je napríklad Španielsko, termín na zníženie rozpočtového schodku, ďalšie uvoľnenie pravidiel jej umožní v budúcnosti uplatniť "jemnejší prístup".
V EÚ platia prísne rozpočtové pravidlá. Štát, ktorý ich poruší, musí zavádzať tvrdé úsporné opatrenia, aby ozdravil verejné financie, aj keď to škodí jeho hospodárstvu. Tento prístup presadzuje najmä Nemecko, najväčšia ekonomika bloku, zatiaľ čo Francúzsko a Taliansko chcú, aby sa kládol väčší dôraz na podporu rastu. Navrhujú, aby štáty s nízkym dlhom a rozpočtovým deficitom mohli vyčleniť viac financií na prorastové projekty namiesto toho, aby sa sústreďovali výlučne na zníženie deficitu.
Taliansku tento návrh nepomôže, pretože jeho štátny dlh je príliš vysoký, ale mohli by z neho profitovať východoeurópske štáty EÚ, napríklad Rumunsko.
(tasr)