K neznámym rastlinám s výhľadom využitia na energetické účely patrí presilfium zrastenolisté Silphium perfoliatum L, resp. ide o plodinu ostávajúcu stále málo rozšírenou a známou. Nespornou výhodou mäkko stebelnatého presilfia je vhodnosť fytomasy na rôznorodé využitie, neodškriepiteľným však ostáva málo poznatkov a informácií umožňujúcich spoľahlivú pestovateľskú technológiu.
Využiteľnosť presilfia
Ani formy samotnej využiteľnosti rastliny nie sú zatiaľ dostatočne parametrizované a týka sa to produkcie fytomasy pre energetické aj kŕmne účely, či medonosnosti a za zmienku stojí aj v súčasnosti kontroverzná ochrana zvery a jej životného priestoru. Presilfium patrí k plodinám, ktorých rozšíreniu môže pomôcť snaha o znižovanie výrobných nákladov fytomasy pre technológie prvej i druhej generácie, ako aj využitie menej bonitných pôd a tiež snaha o zavedenie rôznych pôdoochranných opatrení, napr. protieróznych. To ale rozhodne vyžaduje vyššiu mieru finančného krytia domáceho agronomického výskumu. V rovnakom nedohľadne sú informácie agroekologického charakteru napr. o vplyve pestovania tejto plodiny na pôdne prostredie, na úrodnosť pôdy, na prírodné prostredie atď. Cieľom tohto príspevku je predostrieť túto plodinu pozornosti širšej agronomickej verejnosti.
Charakteristika rastliny
Ide o statnú trvácu morfologicky značne diferencovanú rastlinu z čeľade astrovitých, podľa podmienok dosahujúcu výšku 90 - 350 centimetrov. K rastline zvyčajne patrí 6 - 12 priamych dutých stoniek, ktoré sú v spodnej časti hrubé do 2 - 4 centimetrov, v metrovej výške do 2 - 3 centimetrov. V priereze môžu byť stonky štvorhranné, okrúhle alebo 6 - 8 hranné. Stonky väčšinou po celej dĺžke ostávajú drsné, medzi uzlami dosahujú internódiá 20 - 30 centimetrov. Listy sú obrovské (20 - 40 x 10 - 30 centimetrov) a tmavozelené, tvar majú jednoduchý vajcovitý až trojhranný. V uzloch stonky vyrastajú dva až štyri listy, zvyčajne sú protistojné a stonku čašovito obopínajú. Listy sú drsné a zubovito pilkovité, jemne ochlpené, žilnatina listov je nápadná. Pre rastlinu typické úbory na koncoch stoniek sú tvorené žltými kvetmi o priemere 3 - 5 centimetrov, na jednej stonke ich môže byť 6 - 20. Uprostred úboru je 85 - 120 samčich trubkovitých kvietkov, po okraji je 15 - 35 samičích jazykových kvietkov s plochými asi 3 centimetre dlhými žltými ligulami. Rastlina je typická dlhým kvitnutím, trvajúcim 60 - 70 dní.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.