Eurokomisár pre obchod Karel De Gucht neustúpi Číne, ktorá žiada, aby upustil od svojich plánov a nezaviedol clo na dovoz čínskych solárnych panelov do Európskej únie (EÚ). Nátlak zo strany Pekingu pritom komisár označil za "plytvanie časom", konštatuje agentúra Reuters.
Peking sa snaží prostredníctvom svojich diplomatov lobovať v členských štátoch únie proti uvaleniu dovoznej prirážky na čínske panely. Väčšina európskych vlád, vrátane nemeckej a britskej, je proti zavedeniu cla, ktoré vstúpi do platnosti už na budúci mesiac.
Karel De Gucht, ktorý sa v pondelok (27.5.) stretol v Bruseli s čínskym ministrom obchodu Čungom Šanom, potvrdil, že mnohé členské štáty sú síce proti clu, ale dôvodom je jednoznačne lobovanie zo strany Pekingu.
"Tlak (Číňanov) na členské štáty ma neovplyvní," povedal De Gucht výboru Európskeho parlamentu pre obchod. Dodal, že Peking môže ďalej vyvíjať tlak na členské štáty, ale ich snaha ovplyvniť rozhodnutie Európskej komisie (EK) je mrhaním času.
Komisia obvinila Čínu, že svojim výrobcom poskytuje nelegálne dotácie, a tí potom svoje produkty predávajú v EÚ za neprimerane nízke ceny. Peking tieto obvinenia odmieta a argumentuje, že plánované clo poškodí aj európskych spotrebiteľov. Brusel tiež tvrdí, že čínske firmy sa dumpingovými cenami snažia ovládnuť európsky trh.
Clo na dovoz solárnych panelov do EÚ dosiahne v priemere 47 % a vstúpi do platnosti 6. júna na zatiaľ skúšobnú dobu. Komisia ho môže kedykoľvek zrušiť, ak sa s Čínou dohodne na prijateľnom riešení.
Ide o vôbec najvyššie clo, ktoré komisia doteraz zaviedla. Čína preto poslala do Bruselu svojich predstaviteľov a snaží sa aj prostredníctvom svojich diplomatov prinútiť De Guchta, aby sa plánov na zavedenie cla vzdal.
(tasr)