Odškodné vo výške 150 miliónov eur navrhla v utorok Európska komisia pre pestovateľov zeleniny, ktorý boli poškodený v dôsledku výskytu črevnej nákazy v Nemecku. Účastníci mimoriadneho zasadnutia Rady ministrov pôdohospodárstva členských krajín EÚ v Luxemburgu tento balík odobrili, ale pokúsia sa, aby sa suma v najbližších dňoch zvýšila. Pre TASR to povedal minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Zsolt Simon.
„Je to pozitívny signál, že komisia koná takýmto rýchlym spôsobom, v takej zložitej situácii, v akej sa nachádza sektor zeleninárstva a ovocinárstva po vypuknutí črevného ochorenia," uviedol slovenský minister. Ako však dodal, to nestačí a ministri na mimoriadnom zasadnutí Európskej komisii navrhli niektoré modifikácie.
„V prvom rade, aby sa odškodnenie týkalo nielen roľníkov, ktorí sú združení v profesijných organizáciách, ale aj tých mimo. Chceme, aby odškodnenie bolo na sto percent z rozpočtu únie a do maximálnej možnej miery," povedal slovenský minister.
Európska komisia navrhuje ako odškodné sumu 150 miliónov eur. Ako však uviedol Zsolt Simon, v najbližších dňoch sa zíde riadiaci výbor, ktorý bude podrobne analyzovať situáciu a vykoná potrebné procedurálne opatrenia v rámci EK, aby sa jednotný balík vo výške 150 miliónov eur ešte prehodnotil a zvýšil.
„V mene Slovenskej republiky som upozornil na to, že je potrebné, aby sme čím skôr identifikovali zdroj nákazy a aby sme ubezpečili európskych spotrebiteľov o tom, že ovocie a zelenina dopestovaná v Európe je bezpečná a je možné ju konzumovať,“ povedal minister.
Zsolt Simon tiež pripomenul, že treba, aby EÚ spoločne vystupovala voči Rusku, lebo Rusi zaviedli jednostranný zákaz na dovoz ovocia a zeleniny z únie. „Tým pádom sme my stratili naše trhy a takýto krok likviduje sektor zeleninárstva v rámci celej EÚ," upozornil slovenský minister.
Na otázku, či na luxemburskom stretnutí ministrov poukázal na situáciu na Slovensku, minister odpovedal: „Slovenská republika ubezpečila ministrov, že naši odborníci zo Štátnej veterinárnej a potravinovej správy sú maximálne obozretní a majú situáciu pod kontrolou."
Uviedol tiež, že slovenská strana vykonáva monitoring na výskyt baktérie E. coli pri ovocí a zelenine, ale zatiaľ sme nezaznamenali ani jeden prípad jej výskytu.
„My vykonávame zvýšený monitoring, aj preto sme sa priklonili k požiadavke, aby EK v budúcich týždňoch a mesiacoch vykonala skríning štátnych potravinových služieb a inšpekcií v európskych štátoch. Lebo nie je možné, že v krajine, ako je Nemecko, vypuknú v jednom roku dve veľké nákazy. Začiatkom roka to boli problémy s dioxínom a teraz E. coli," uviedol minister Zs. Simon.
Podľa jeho slov sa Slovensko takéhoto skríningu nebojí. „V mene Slovenskej republiky môžem povedať, že my sme na to pripravení. A slovenských spotrebiteľov môžem ubezpečiť, že bez akýchkoľvek obáv môžu konzumovať ovocie a zeleninu dopestované na území Slovenska. My máme situáciu maximálne pod kontrolou."