12.02.2025 | 11:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Európski farmári v súčasnosti nemajú šancu konkurovať celému svetu

Vo Varšave sa začiatkom tohto týždňa konalo rokovanie predstaviteľov agropotravinárskych samospráv z krajín V4 a z Litvy. Na rokovaní sa zúčastnil aj poľský minister poľnohospodárstva a rozvoja vidieka Czeslaw Siekierski.

VARŠAVA. Slovensko na stretnutí reprezentovala delegácia Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK), ktorú viedol jej predseda Andrej Gajdoš. O podrobnostiach sme sa viac dozvedeli z facebookovej stránky SPPK. Z toho istého zdroja vyplynulo, že v prvý deň stretnutia v diskusii najviac rezonovala téma dovozov do Európskej únie a budúcnosť Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ.

„ O zjednodušení Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ hovoríme možno už aj 20 rokov, ale vždy, keď príde na rad reforma poľnohospodárskej politiky, tak nám zoberú peniaze a pridajú nám povinnosti. Dokedy je to udržateľné?“ spýtal sa na stretnutí Andrej Gajdoš.

Súhlasil s tvrdením, že dialóg je základ, na ktorom treba stavať. Podľa jeho slov však „poľnohospodári na Slovensku sú už v takom štádiu, že okrem dialógu  požadujú aj konkrétne výsledky“.

Jeho vyjadrenie odznelo najmä v súvislosti s konštatovaním poľského ministra poľnohospodárstva, ktorý apeloval na nevyhnutnosť zintenzívniť dialóg poľnohospodárov s Európskou komisiou.

Dialóg je potrebný aj preto, lebo čo sa týka obchodu, Európa sa otvára svetu.

Pritom potraviny dovážané z tretích krajín sú lacnejšie a sú vyrábané za úplne iných, oveľa „mäkších“ podmienok, čo môže v budúcich rokoch významne negatívne poznačiť sektor prvovýroby a spracovania potravín v krajinách EÚ.

„Aj ja som spotrebiteľ, a vôbec mi nie je jedno, čo jem. Žiaľ, náš spotrebiteľ sa pri nákupe potravín ešte stále rozhoduje podľa ceny,“ povedal Andrej Gajdoš.  Dodal, že európski farmári v súčasnosti nemajú šancu konkurovať celému svetu. „Máme 3- až 5-násobne drahšie energie a zemný plyn je u nás 10-krát drahší ako v Rusku. Napriek tomu ideme uvaliť clá na dovozy hnojív z Bieloruska a z Ruska. Možno to trochu pomôže európskemu chemickému priemyslu, ale opäť to zaplatia európski poľnohospodári,“ konštatoval predseda SPPK. Ako vyplynulo z vyjadrení predstaviteľov SPPK, ktoré odzneli v závere minulého týždňa, komora sa na stretnutí vo Varšave chystala nastoliť aj otázku spojenú s petíciou Milión podpisov.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down