22.11.2024 | 09:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Európski producenti potravín sa obávajú protivníkov z tretích krajín

Na nedávnej konferencii Aktuálny stav a ďalšie smerovanie Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ za účasti slovenských europoslancov, ktorú zorganizovala SPPK v spolupráci s portálom Euractiv, sme „otvorili“ aj tému obchodnej politiky EÚ a jej možného rozšírenia o Ukrajinu.

Ukrajine bol udelený štatút kandidátskej krajiny na členstvo v EÚ ešte v júni 2022. Členské štáty EÚ sa dohodli na formálnom začatí prístupových rokovaní s Ukrajinou o dva roky neskôr, v júni 2024.

„Slovensko bezpodmienečne podporuje vstup Ukrajiny do Európskej únie,“ vyhlásil premiér Robert Fico začiatkom októbra tohto roku, pred začatím  spoločného rokovania slovenskej vlády a ukrajinskej vlády, ktoré sa uskutočnilo pri Užhorode. Napriek tomu však silnejú hlasy, podľa ktorých je vstup Ukrajiny do EÚ úplný nezmysel.

„Podporujete urýchlené prijatie Ukrajiny do EÚ aj napriek rizikám zvýšeného tlaku na poľnohospodársky a potravinársky sektor?“, spýtala sa moderátorka konferencie a hovorkyňa SPPK Jana Holéciová prítomných slovenských poslancov Európskeho parlamentu.

„Žiadne urýchlené prijatie Ukrajiny do EÚ nebude. Je to nezmysel a je mi to úprimne ľúto aj voči Ukrajincom a Ukrajinkám. To, ako rýchlo sa politicky pretlačilo otvorenie prístupových rokovaní s Ukrajinou, vôbec nezodpovedá záujmom EÚ a nezodpovedá to ani kritériám, ktoré kladieme na členské krajiny. Voči krajinám, ktoré museli oveľa skôr začať s transpozíciou práva a podobne, a pritom ešte stále sme z rôznych dôvodov odďaľovali začiatok prístupových rokovaní s nimi, je to neférové,“ vyjadril sa Branislav Ondruš.

Ukrajina s jej vyše 40 miliónmi hektárov poľnohospodárskej pôdy by od Francúzska prevzala status poľnohospodárskej veľmoci únie. Nedávno na to upozornil denník Financial Times. Ukrajina by tak z rozpočtu pre európske poľnohospodárstvo „zhltla“ obrovský balík peňazí. Z týchto dôvodov majú naši poľnohospodári a potravinári značné obavy, čo by pre nich znamenal vstup Ukrajiny do európskeho spoločenstva. Skutočnosťou zostáva, že ani Slovensko v roku 2004 nevstupovalo do Európskej únie ako rovnocenný člen v oblasti poľnohospodárstva. To je však úplne iný príbeh.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down