Európsky parlament (EP) dnes schválil výsledky rokovaní s Európskou radou o dlhodobom rozpočte EÚ na roky 2014 až 2020. Nelegislatívne uznesenie podporilo 474 poslancov, proti bolo 193 a 42 sa hlasovania zdržalo. Informovala o tom Soňa Miháliková Mellak zo zastúpenia EP na Slovensku s tým, že hlasovanie o samotnom eurorozpočte sa očakáva začiatkom jesene.
Parlament s predchádzajúcou verziou dlhodobého rozpočtu nesúhlasil, k posunu prišlo až minulý týždeň. Predseda EP Martin Schulz, hlavný parlamentný vyjednávač Alain Lamassoure, írsky premiér Enda Kenny, minister zahraničných vecí Eamon Gilmore a predseda Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso vo štvrtok (27.6.) dospeli k dohode, ktorá získala podporu najväčších politických skupín v EP aj členských štátov.
Po zapracovaní zmien, ktoré presadil parlament, by tak súčasťou budúceho eurorozpočtu mala byť takmer plná flexibilita v presúvaní nevyužitých platobných prostriedkov z jedného roka do druhého, ako aj vysoká miera flexibility pre záväzky medzi jednotlivými rokmi a rozpočtovými kapitolami. EP tiež presadil klauzulu o revízii dlhodobého rozpočtu v roku 2016, ktorej cieľom je poskytnúť novozvolenému parlamentu aj komisii možnosť vyjadriť sa k nemu. V opačnom prípade by až do konca svojho funkčného obdobia nemali možnosť ovplyvniť podobu rozpočtu.
Rada tiež prisľúbila, že naplní svoj záväzok urovnať neuhradené platby za rok 2013 v odhadovanej výške 11,2 miliardy eur. Ministri hospodárstva a financií členských štátov v tejto súvislosti prijmú formálne rozhodnutie o prvej tranži vo výške 7,3 miliardy eur najneskôr do 9. júla a o druhej tranži rozhodnú začiatkom jesene. Vyriešenie problému nedostatku peňazí v tohtoročnom rozpočte je pre EP dôležité, aby rozpočet na rok 2014 - prvý v rámci nového viacročného finančného rámca - nebol poznamenaný neuhradenými faktúrami z predchádzajúceho obdobia.
(tasr)