19.08.2014 | 01:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Existujúce vakcíny už nezaberajú na choroby králikov, tvrdí chovateľ

Slovenský zväz chovateľov v ostatných rokoch eviduje nárast počtu chovateľov domácich zvierat. „Paradoxne nám pomohli rôzne potravinové škandály obchodných reťazcov. Ľudia začali mať zvýšený záujem o domáce produkty, pochopili, že doma odchované mäso je nielen zdravé, ale aj chutné,“ povedal Jaroslav Dubec zo Slovenského zväzu chovateľov, Klubu chovateľov králikov.

Práve v chovoch králikov zaznamenali podľa jeho slov aj nárast neorganizovaných chovateľov. Napriek tomu, že ich chov nie je náročný, chovateľov odrádzali najmä choroby, ktoré králikov často ohrozujú. „Pri chove treba dodržať všeobecné zásady, ako sú čistota a ochrana krmiva. Navyše je však potrebné nezanedbať očkovanie králikov, ak nechce byť chovateľ sklamaný z úhynu zvierat,“ skonštatoval Dubec. Podľa neho však ani vakcinácia nedokáže zabrániť šíreniu chorôb. „Chovatelia sa často sťažujú, že už ani vakcíny nezaberajú na rôzne choroby králikov. Výrobcovia vakcín zrejme nevedia tak rýchlo zareagovať na rôzne mutácie choroby, bolo by potrebné tieto vakcíny prehodnotiť,“ povedal. Keď sa pred troma rokmi vyliala rieka Žitava, vznikli v jej okolí obrovské ložiská komárov. Tie zlikvidovali na Požitaví tri štvrtiny chovov králikov, pritom 90 % zvierat bolo zaočkovaných. „Zrejme došlo k mutácii choroby, tie vakcíny boli neúčinné a výrobca na to nestihol zareagovať.“
Chovy králikov ohrozujú aj prudké zmeny počasia. Časté a husté dažde vytvárajú ideálne podmienky na premnoženie prenášačov chorôb, komárov a múch. Na prudké výkyvy teplôt reaguje organizmus králikov črevnými ochoreniami. „Kým chovateľ zareaguje, býva už neskoro, tá choroba má veľmi rýchly priebeh.“ Vplyv na odolnosť králikov má podľa chovateľa aj úzka príbuzenská komunita. „Usilujeme sa niektoré vlastnosti králikov udržať aj príbuzenskou plemenitbou, čím však oslabujeme ich imunitu, preto nastupujú rôzne choroby oveľa intenzívnejšie,“ povedal Dubec. Napriek týmto problémom sú však chovy králikov stále žiadané. „Králičie mäso je veľmi zdravé, odporúčané lekármi i odborníkmi na výživu. Má svoju špecifickú chuť, ktorá nie každému vyhovuje. Častým problémom však je, že nie každý vie králičie mäso správne pripraviť.“ Cena za kilogram očisteného králičieho mäsa sa pohybuje od 7 do 8 eur, v porovnaní s kuracím je drahšie. Podľa Dubca je v prípade predaja králičieho mäsa ideálny predaj z dvora. „Ľudia obľubujúci králičie mäso už zvyčajne majú svojho chovateľa. Predaj z dvora je veľmi dobrá vec, pokiaľ tam nie sú rôzne byrokratické prekážky, ak úrady zbytočne nehľadajú problémy tam, kde nie sú. O predaji rozhodujú dvaja, predávajúci a kupujúci. Ak sa kupujúcemu tovar nepáči, tak si ho nekúpi. Najlepšie je, ak kupuje priamo z farmy, kde vidí ten chov, podmienky a sám sa môže rozhodnúť, či mu to vyhovuje,“ tvrdí Dubec.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down