18.02.2020 | 11:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Expozícia s novinkami v zberovej technike

Veľtrh poľnohospodárskej techniky v nemeckom Hannoveri je miestom, kde sa jednotliví výrobcovia chcú každé dva roky pochváliť novinkami, na ktorých ich inžinieri pracovali dlhé mesiace a v mnohých prípadoch aj roky. Jednou z najväčších expozícií sa pýšil výrobca CLAAS, ktorý v hale 13 predviedol v prvom rade to, v čom je najlepší – svoje nové zberové stroje.

CLAAS začal s výrobou svojich samohybných silážnych rezačiek JAGUAR v roku 1973. Dovtedy vyrábané ťahané stroje tak nahradila prvá samohybná rezačka na svete, CLAAS JAGUAR 60 SF. Po viac ako štyroch desaťročiach predstavil výrobca nový, doteraz najvýkonnejší model JAGUAR 990, ktorý ukázal aj na veľtrhu Agritechnica 2019. Novú rezačku nám v expozícii výrobcu predstavil produktový manažér spoločnosti AGRALL pre kombajny a rezačky, Ing. Martin Deák. „Nová rezačka JAGUAR 990 prináša so sebou hneď niekoľko vylepšení. V prvom rade je to nárast výkonnosti (280 t/h), ktorá je dosahovaná aj vďaka novým dvanásťvalcovým motorom MAN D2862 s výkonom 680 kW (925 k). Zmenou prešiel napríklad rám pridržovacieho valca, ktorý výrobca osadil špeciálnymi ložiskami. Tie majú zamedzovať namotávaniu sa biomasy. Ďalej boli zosilnené aj bočné steny valcov kvôli tendencii týchto častí stroja k oderu zberaným materiálom. Zásadnejšími zmenami prešiel v najvýkonnejšom modeli rezací bubon, ktorý teraz dokáže biomasu rezať na menšiu dĺžku vďaka osadeniu štyridsiatimi dvomi nožmi,“ predstavil na úvod niekoľko inovácií produktový manažér spoločnosti Agrall. JAGUAR 990 je tak prvou rezačkou s novým bubnom V-MAX. Ako Ing. M. Deák ďalej uviedol, nové rezačky je možné vybaviť systémom CEMOS AUTO PERFORMANCE. Tento systém sa stará o vyhodnocovanie údajov o zaťažení motora získavaných zo systému DYNAMIC POWER a automatickej regulácie rýchlosti zberu CRUISE PILOT. Ako množstvo hmoty narastá, nastáva zvýšenie výkonu motora a následný pokles pojazdovej rýchlosti silážnej rezačky. Ak potom dôjde k poklesu množstva zberanej hmoty, systém zareaguje a výkon motora sa opätovne prispôsobí daným podmienkam. Vďaka tomuto systému je podľa slov produktového manažéra zabezpečený plynulý tok materiálu silážnou rezačkou, čo zabezpečuje jej rovnomerné zaťaženie a konštantné rezanie a drvenie materiálu, čo sú faktory ktoré v konečnom dôsledku vplývajú aj na celkovú spotrebu PHM.

„Ďalším novým systémom spoločnosti CLAAS, ktorý je implementovaný v tejto novej rezačke je DYNAMIC STEERING. Množstvo obslúh strojov si praje menej namáhavé riadenie stroja. Pri pracovnej rýchlosti do 10 km/h tak stačí na plné zatočenie kolies otočiť volantom o 2/3 otáčky a tento systém značne prispieva k odľahčeniu obsluhy počas dlhých pracovných dní.

Nové obilné kombajny

Nové obilné kombajny CLAAS sme si už v našom týždenníku pred nejakým časom predstavili. V Hannoveri však i napriek tomu, že si ich predstavenie nenechával výrobca až na toto podujatie priťahovali veľkú pozornosť a to aj vďaka tomu, že sa jedná v niekoľkých prípadoch o jednoznačný atak na pozíciu najvýkonnejšieho zberového stroja na svete. CLAAS predstavil v podstate štyri rady nových obilných kombajnov LEXION, ktoré nahradia staré modely – päťtisícky a šesťtisícky budú novými vytriasadlovými kombajnmi a sedem a osemtisícky sú hybridnými mláťačkami.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down