Repka olejná, predovšetkým jej ozimná forma, je plodina so širokým využitím a jej pestovanie je dnes ovplyvnené viacerými dôležitými faktormi ako sú uplatňované technológie pestovania, klimatické podmienky, či choroby a škodcovia, ktoré repku ohrozujú.
O faktoroch, ktoré ovplyvňujú kvitnutie repky v tomto roku a odporúčaniach pre pestovateľov sme sa porozprávali s uznávanou odborníčkou ochrany rastlín Ing. Máriou Sekerkovou, CSc.
Nástup kvitnutia repky je závislý od celého radu faktorov, významnou mierou sa na ňom podieľa priebeh počasia v predjarí a jarnom období. Čo konkrétne má rozhodujúci vplyv na uvedenú fenologickú fázu.
M. Sekerková: Naozaj, začiatok kvitnutia repky je ovplyvňovaný viacerými faktormi, ktoré sú na seba veľmi naviazané. V tomto vegetačnom období sa výrazne na súčasnom vzrastovom stave repky v prvom rade podpísalo neskoré – pomalé otváranie vegetácie, čo ovplyvňoval ďalší faktor a to klimatické pomery, z ktorých veľmi negatívnu úlohu zohralo vo viacerých regiónoch Slovenska sucho a nízke nočné teploty. Sucho trvá v podstate až do dnešných dní (13. apríl 2017). Súčasné zrážky sú málo výdatné, okrem niektorých lokalít, napr. bánovecko, kde napršalo o niečo viac milimetrov vlahy.
To, že je sucho, vidíme aj na poli, kde sa v mnohých prípadoch nachádza ešte nezužitkované hnojivo, s čím nesporne súvisí aj súčasný vzrast repky – dodaná výživa rastlinám ešte nemohla byť v plnej miere rastlinami využitá.
Repka v tomto roku najmä v lokalitách južného, juhozápadného Slovenska začala kvitnúť už v prvom aprílom týždni, čo na tento termín hovoríte?
M. Sekerková: Už sme zaznamenali pred približne ôsmimi rokmi takéto skoré kvitnutie repky (9. apríl), ale vtedy boli repky riadne vyvinuté – myslím tým aj bočné vetvy a výška repky bola v priemere okolo 100 – 110 centimetrov, takže pokiaľ by boli repky aj v tomto roku „normálne“ ( t. j. ich výška by dosahovala aspoň 70 až 100 centimetrov) s dostatočne vyvinutými bočnými vetvami a s primeraným priebehom počasia, nevidela by som v skorom kvitnutí repky až takú tragédiu.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.