24.09.2019 | 11:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Faktory podieľajúce sa na redukcii úrody slnečnice

Slnečnica je stále považovaná za trhovo atraktívnu plodinu a stala sa významnou súčasťou ľudskej výživy. Kráľovná polí – ako sa slnečnici hovorí hlavne v čase jej kvitnutia, je plodina, ktorá sa bez intenzívnej ochrany v priebehu vegetačného obdobia nezaobíde.

Choroby slnečnice

Závažnou skupinou faktorov, ktoré výrazne ovplyvňujú kvalitu a množstvo dosiahnutej úrody sú choroby slnečnice. Najčastejšie sa na porastoch slnečnice vyskytuje biela hniloba (Sclerotinia sclerotiorum) - kozmopolitný hubový patogén, ktorý je schopný infikovať viac ako 400 druhov rastlín na celom svete. Na poliach sledujeme primárnu a sekundárnu infekciu týmto patogénnom. Primárna infekcia nastáva vtedy, keď z vyklíčených sklerócií v pôde vyrastá vegetatívne mycélium, ktoré následne infikuje spodnú časť stonky. Pri dostatočnej vlhkosti a teplote pôdy vyrastajú zo sklerócií apotéciá, z ktorých sa uvoľňujú askospóry a tie sú vetrom a dažďom zanášané na kvetné lupene a pri ich opade sa zachytávajú spolu s askospórami na stonkách, kde následne vzniká infekcia. Na stonke môžeme potom pozorovať tvorbu bieleho vatovitého mycélia, alebo pozorujeme vyblednutie časti stonky s vytvorenými „krajkovými“ kresbami, stonka sa postupne rozstrapkáva a rozpadáva. Vo vnútri takejto stonky nájdeme množstvo veľkých čiernych sklerócií.

Na napadnutej stonke sú porušené cievne zväzky, čo spôsobuje nedostatok prísunu živín a vody do rastliny a hlavne úboru, rastlina postupne uvädá a predčasne celá usychá. Napadnutie, resp. vytvorenie bieleho mycélia s tvorbou sklerócií pri silnej infekcii sa veľmi často objavuje až v úbore, kde sa ako prvý príznak na zelenej časti úboru vytvoria symptómy mäkkej hniloby.

Sklerócie si v pôde udržia životnosť až do 10 rokov a preto jednou zo základných podmienok pestovania slnečnice a repky olejnej je pred sejbou plodiny zapracovávať do pôdy (viac rokov) prípravok, ktorý podporí rýchly rozklad – rozpad sclerócií.

Sivá škvrnitosť slnečnice (Phomopsis helianthi) - ako prvé symptómy na listoch vidíme nekrotické škvrny smerujúce z okraja listu do jeho vnútra a sú ohraničené žltým pásom. Postupne usychá celý list a pri silnom infekčnom tlaku postupne celá rastlina.

Na slnečnici sa vyskytuje aj ďalšia choroba alternáriová škvrnitosť (Alternaria spp.), ktorá sa objavuje na listoch už v skoršom vývojovom štádiu v podobe drobných nekrotických škvŕn, ktoré môžu postupne splynúť a podmieniť uschnutie celých listov.

V neskoršom vývojovom štádiu sa vyskytuje aj hrdza slnečnicová (Puccinia spp.), ktorú vidíme na spodnej strane listu. V prípade silného výskytu dokáže zlikvidovať listovú plochu.

Ochrana – správne a včas

Základom pre dobrý a zdravý vývoj slnečnice v priebehu celej vegetácie je uplatnenie správne načasovanej a vykonanej ochrany (fungicídnej a insekticídnej), ktorá sa končí ošetrením kvitnúcej slnečnice. Dôležité je aj ošetrenie proti burinám. Len pri čistom nezaburinenom poraste dokážeme zabezpečiť pre rastliny prísun všetkých dostupných živín a vytvoriť zdravé prostredie pre tvorbu dobrej úrody.

Ing. MÁRIA SEKERKOVÁ, CSc.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down