19.06.2017 | 05:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Farmári dostanú nové vysoko výkonné odrody pšenice

Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) pomáha zlepšovať dostupnosť kvalitných osív v Tadžikistane. V tejto stredoázijskej krajine je najvýznamnejšou obilninou pšenica.

DUŠANBE. Všetci pestovatelia pšenice sa zhodnú v tom, že siať treba len kvalitné osivo. Viac ako päťdesiat pestovateľov sa nedávno zišlo v Tadžikistane na tréningu, organizovanom FAO, kde boli prezentované nové odrody pšenice. Stretnutie bolo súčasťou projektu, zameraného na zlepšenie dostupnosti kvalitného osiva, vyprodukovaného priamo v Tadžikistane.

Zvýšiť kapacitu aj kvalitu

Projekt FAO, ktorý je financovaný rakúskou vládou, sa uskutočňuje v spolupráci s Ministerstvom poľnohospodárstva Tadžikistanu a s osivárskou asociáciou v Tadžikistane. Poskytuje technickú podporu na zvýšenie kapacity a kvality veľkých aj malých producentov osív. Zatiaľ sa zameriava na pšenicu, ktorá je v krajina najviac pestovanou plodinou, ale neskôr bude pokrývať aj strukoviny, repku a kŕmne plodiny.

Farmári, ktorí sa zúčastnili na spomenutom tréningu, sa dozvedeli novinky o odrodách pšenice, produkovaných u výrobcu osiva z oblasti Hisor. Prítomní boli aj odborníci z oblasti poľnohospodárstva a zástupcovia ministerstva poľnohospodárstva, ktorí prezentovali plány na vytvorenie pokusných políčok.

„Tento projekt ma veľký vplyv na zlepšovanie životnej úrovne vidieckeho obyvateľstva,“ povedal Viorel Gutu, predstaviteľ FAO v Tadžikistane. „Počas štyroch rokov sa v rámci projektu doň podarilo zapojiť dvetisíc príjemcov, ktorí dostali nielen zlepšené odrody pšenice, ale boli aj zaškolení na to, aby produkovali osivo, ktoré môžu následne poskytnúť ostatným domácnostiam vo svojej komunite. To je hlavný úspech projektu, ktorý zabezpečí udržateľnosť výstupov.“

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down