14.04.2011 | 09:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Farmárske trhy sú v Čechách hitom

Farmárske trhy vzbudzujú v Českej republike prinajmenšom taký ošiaľ, ako pred časom vyvolal predaj mlieka prostredníctvom automatov. Nápad ponúkať na námestiach čerstvé regionálne výrobky priamo od roľníkov sa páči všetkým zúčastneným stranám, a tak farmárske trhy organizuje snáď každé väčšie mesto.

To, aby si farmárske trhy udržali svoje dobré meno a nestali sa obeťou priekupníkov s tovarom z veľkoobchodov, by mal zaručiť kódex farmárskych trhov, ktorý má byť výsledkom spolupráce Ministerstva poľnohospodárstva ČR s roľníkmi a prevádzkovateľmi trhov.
Ako uviedla agentúra ČTK, s odvolaním sa na informačný portál Bio-info.cz, v Českej republike v súčasnosti s rôznou pravidelnosťou funguje viac než sto farmárskych trhov. Zhruba štvrtina z nich sa koná v Prahe. Regionálni producenti tu ponúkajú svoje výrobky, ako napríklad ovocie a zeleninu, mliečne produkty, údeniny, vajíčka, pečivo, kvetiny, víno či pálenku.
„Pre poľnohospodárov je tento priamy predaj ďalším zdrojom príjmu a zároveň možnosťou propagácie ich výrobkov. Pre spotrebiteľov je to príjemná alternatíva k nákupu v bežných obchodoch. Výrobcovia tu ponúkajú čerstvé potraviny, ktoré produkujú v malom množstve, a nemajú teda obvykle možnosť preniknúť s nimi do širšej obchodnej siete,“ zhrnula pre ČTK Tereza Dvořáčková, hovorkyňa Ministerstva poľnohospodárstva ČR. „Rozdiel pre zákazníka a ďalšia prednosť oproti ponuke bežnej obchodnej siete sú práve tradičné, čerstvé potraviny a špeciality, ktoré inde nenájdete,“ dodala.
Napriek dobrým úmyslom organizátorov i veľkej väčšiny predajcov sa na farmárskych trhoch občas objavia falošní roľníci, ktorí sa tvária, že predávajú vlastnú produkciu, no pritom ide o tovar dovezený zo zahraničia či kúpený vo veľkoobchodoch.
Aj keď je kontrola zložitá, prevádzkovatelia sa snažia podobných prípadov vyvarovať: „Chceme, aby sa tu predávali len miestne produkty. Keď niekto privezie jahody z Poľska, vyhodíme ho. Českú produkciu poznáme, keď sa tu objavia metrové mrkvy, nie sú odtiaľto,“ povedal pre denník MF Dnes Miroslav Dušek, usporiadateľ trhov na pražskom Víťaznom námestí.
Podporiť správne fungovanie farmárskych trhov chce i české ministerstvo poľnohospodárstva, ktoré spolu s organizátormi trhov, zástupcami Asociácie krajov ČR, Zväzu miest a obcí ČR, Združenia miestnych samospráv a Asociácie súkromného poľnohospodárstva ČR pripravuje špeciálny kódex.
„Hlavným dôvodom pre vznik kódexu je, aby zákazník na prvý pohľad vedel, čo kupuje. Objavuje sa kritika na klamanie zákazníkov na niektorých farmárskych trhoch, preto chceme dať spotrebiteľom čo najväčšiu istotu o pôvode a kvalite tovaru. Bola by škoda, aby sme kvôli niekoľkým chytrákom neuchránili pozitívny fenomén trhov a nechali ho zdevalvovať,“ vyhlásil Ivan Fuksa, český minister poľnohospodárstva.
„Pre farmárske trhy musíme stanoviť určité pravidlá. My sa skôr obávame, aby nevznikla nová byrokratická prekážka, a budeme to pozorne strážiť,“ citoval denník Hospodářské noviny Jaroslava Šebka, tajomníka Asociácie súkromného poľnohospodárstva.
Hlavnou zásadou kódexu by malo byť splnenie princípu identifikácie predávaného tovaru, ako aj pestovateľov či chovateľov, ktorí ho predávajú. Pravidlá by mali vzniknúť najneskôr do konca mája. Trhy, ktoré sa k nim prihlásia a budú ich rešpektovať, budú označené zvláštnym logom, a táto skutočnosť bude overiteľná v databáze. Organizátori okrem toho uvažujú o založení Asociácie usporiadateľov farmárskych trhov.
„Asociácia by mala mať najmä servisné poslanie, sprostredkovávala by kontakty a určovala by prevádzkový poriadok trhoviska. Slúžila by pre roľníkov a organizátorov ako zdroj informácií a osvetovo by pôsobila na celú verejnosť,“ povedal Ivan Fuksa.
Farmárske trhy podporuje i české ministerstvo životného prostredia. To vyhlásilo priebežnú výzvu k žiadosti o grant na zriadenie týchto trhov po celej Českej republike. Vo fonde je v súčasnosti päť miliónov českých korún (asi 200-tisíc eur), a obec, mesto či nezisková organizácia z neho môže získať od 20- do 150-tisíc korún.
„Chceme podporiť organizovanie farmárskych trhov v ďalších obciach, aby sa zvýšil záujem tamojších obyvateľov o produkty vyrábané a pestované s ohľadom na šetrné využívanie prírodnej a kultúrnej krajiny,“ uviedla pre denník MF Dnes Michaela Jendeková, hovorkyňa Ministerstva životného prostredia ČR.
MARÍNA URBÁNKOVÁ

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down