22.06.2011 | 08:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Francúzi chcú prísnejšiu reguláciu

Neustále výkyvy cien poľnohospodárskych komodít, často mimoriadne extrémne, spôsobujú na agrárnom trhu nemalé problémy. Po rokoch uprednostňovania „voľnej ruky trhu“ tak vo svete postupne dochádza k zmene pohľadu na problematiku regulácie trhu s poľnohospodárskymi komoditami a potravinami.

Zdá sa, že iniciatívy sa v tomto procese ujalo Francúzsko, ktoré aj týmto spôsobom potvrdzuje, že chlebové odvetvie je tradične jednou z hlavných priorít parížskej vlády.
Francúzsky minister poľnohospodárstva Bruno Le Maire napríklad nedávno na rokovaní krajín G20 uviedol, že svet môže bojovať s rastúcimi cenami potravín pomocou núdzových zásob v kombinácii s modernými finančnými nástrojmi, ako je hedžovanie. Podľa jeho slov mu pritom ide predovšetkým o kontrolu cien potravín na globálnej úrovni. „Myslím, že už nie sme ďaleko od konsenzu," citovala TASR francúzskeho minitsra.
Bruno Le Maire pritom zdôraznil, že každá sieť potravinových rezerv má mať obmedzený objem, pričom zásoby by sa mali použiť len v prípade núdze.
Americkému ministrovi poľnohospodárstva Tomovi Vilsackovi sa však táto myšlienka príliš nepozdáva. Podľa amerických aktivistov v oblasti potravinovej pomoci je oveľa efektívnejšie darovanie peňazí, ktoré ušetrí náklady na transport potravín z USA. Podľa Toma Vilsacka fyzické rezervy nie sú potrebné.
K ministrovi Brunovi Le Maire sa nedávno pridal aj francúzsky prezident Nicolas Sarkozy. Minulý týždeň v Bruseli podľa TASR vyhlásil, že chce, aby skupina G20 a najväčšie expandujúce ekonomiky sveta vytvorili informačný systém v oblasti cien potravín, ktorý by sledoval výkyvy na trhoch a dostal tak pod kontrolu špekulantov s agrárnymi komoditami.
Nicolas Sarkozy ďalej konštatoval, že prístup k potravinám bude v budúcich desaťročiach omnoho problematickejší ako dnes. „Trhy tak bude potrebné prísnejšie regulovať, ak sa svet chce vyhnúť rozsiahlemu nedostatku potravín v dôsledku špekulatívnych obchodov,“ citovala TASR francúzskeho prezidenta.
Podľa neho však bude trvať ešte dlhý čas, kým sa extrémne výkyvy cien potravín z minulých rokov podarí dostať pod kontrolu.
Francúzsko v tomto roku predsedá skupine krajín G20 a predsedníctvo chce využiť okrem iného aj na presadenie väčšej transparentnosti na trhu s agrárnymi komoditami.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down