24.04.2017 | 05:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Fungicídna ochrana proti helmintosporióze pšenice a ramuláriovej škvrnitosti jačmeňa

Fungicídna ochrana je v súčasnosti nenahraditeľným prvkom technológie pestovania obilnín s výrazným vplyvom na úrodu a kvalitu obilia na potravinárske aj kŕmne účely. Výskyt helmintosporiózy pšenice (DTR) je v posledných rokoch na výraznom vzostupe. Primárna infekcia pochádza zo zvyškov strniska na povrchu pôdy, žltkasté škvrny vždy s tmavým bodom v strede sa neskôr predlžujú a nakoniec sa môžu zliať do nepravidelných tvarov.

Listová zeleň okolo miesta napadnutia bledne a patogén spôsobuje priemerné zníženie úrody o 5-10%, avšak za priaznivých podmienok pre rozvoj môžu byť tieto straty aj viac ako 50%. V jačmeňoch je za posledných 15 rokov označovaná ramuláriová škvrnitosť ako jedna z ekonomicky najvýznamnejších chorôb. Charakteristickou črtou sú tmavšie a výraznejšie škvrny na vrchnej strane listu v porovnaní so spodnou stranou. Prvé viditeľné nekrózy sa spravidla nevyznačujú typickým žltým okrajom. Nebezpečenstvo tohto patogéna spočíva v tom, že sa vyskytuje v závere vegetácie, priebeh ochorenia je počas priaznivých podmienok veľmi rýchly, len niekoľko dní, pričom napáda celú rastlinu od listov, cez steblo, ostiny až po zrno.

Významným prínosom v ponuke fungicídov proti helmintosporióze pšenice (DTR) aj ramuláriovej škvrnitosti do obilnín je predstavenie cenovo dostupnej účinnej látky z novej skupiny označovanej SDHI. SDHI sú chemické látky zo skupiny pyridinyl-ethyl-benzamidov, ktoré inhibujú dehydrogenázu sukcinátu na fumarát v dýchacom cykle bunky a blokujú tak tvorbu bunkovej energie. Toto pôsobenie prebieha na inom mieste v mitochondriách patogénov ako účinok strobilurínov alebo azolových látok. Odlišný mechanizmus účinku zabezpečí dlhodobo nízke riziko rezistencie húb.

Prvá účinná látka zo skupiny SDHI druhej generácie, ktorá prichádza do obilnín je bixafen. Bixafen je translaminárne pôsobiaca účinná látka, ktorá preniká do vnútorných pletív, vyznačuje sa mimoriadne dlhou a excelentnou účinnosťou proti širokej škále chorôb. Významná je najmä jeho podporná aktivita fotosyntézy a rastu rastlinných pletív, ktorá sa prejavuje zväčšením listovej plochy a navýšením úrody. Merania po aplikácii tejto účinnej látky dokázali predĺženie listovej plochy a taktiež pozitívny vplyv na šírku listov obilnín. Rastliny ošetrené účinnou látkou bixafen vykazujú nižšiu teplotu pletív, vďaka čomu dokážu efektívnejšie produkovať stavebné a zásobné látky a lepšie odolávajú stresu z vysokých teplôt a sucha.

Odlišne pôsobiace účinné látky bixafen a tebuconazole, ktoré sa vzájomne dopĺňajú a podporujú sú kombinované v novom fungicíde Zantara®. Zantara® pôsobí systémovo a vyznačuje sa preventívnym, kuratívnym a eradikatívnym účinkom s dlhodobým reziduálnym pôsobením. Obzvlášť významná je súčasná registrácia proti helmintosporióze pšenice (DTR) a ramuláriovej škvrnitosti jačmeňa. Tieto dva patogény sú často krát zamieňané s príznakmi iných ochorení a podľa jednotlivých ročníkov spôsobujú významné škody najmä na sladovníckych jačmeňoch, citlivejších odrodách a tvrdých pšeniciach. Okrem helmintosporiózy pšenice a ramuláriovej škvrnitosti jačmeňa je Zantara® zaregistrovaná aj proti múčnatke trávovej, septórii pšenicovej, septórii plevovej, hrdzi pšenicovej, hrdzi trávovej, hnedej škvrnitosti jačmeňa, rynchospóriovej škvrnitosti jačmeňa a hrdzi jačmennej.

V  pšenici sa ošetrenie obvykle prevádza tak, aby boli ochránené najmä vlajkové listy a klasy. Vhodný termín aplikácie môže byť však oveľa skorší pričom je podmienený nástupom tlaku patogénov. Vždy je vhodnejšie a účinnejšie preventívne ošetrenie, alebo aplikácia na začiatku infekcie. V pšenici, raži a tritikale sa ošetrenie zvyčajne prevádza vo fáze BBCH 37 - 59. Odporúčaná dávka proti listovým chorobám je 1,2 l/ha. Proti fuzariózam je vhodné dávku zvýšiť až na 1,5 l/ha. V jačmeni ozimnom a jačmeni jarnom, kde zvyčajne dochádza k nástupu infekcii skôr, sa ošetrenie prevádza v BBCH 30 - 47 (59). Mimoriadne účinná je najmä proti najdôležitejším chorobám jačmeňa - hnedej a rynchospóriovej škvrnitosti. Účinne chráni jačmene tiež proti múčnatke a hrdziam v odporúčanej dávke 1,2 l/ha. Proti fuzariózam jačmeňa odporúčame aplikáciu na začiatku kvitnutia v dávke 1,5 l/ha. Prípravok Zantara® je možné kombinovať s insekticídmi, regulátorom rastu Cerone® a Spatial Plus®, s herbicídmi, ale v prípade použitia akejkoľvek kombinácie odporúčame vopred odskúšať vzájomnú miešateľnosť jednotlivých zložiek. Ošetrenie sa nesmie vykonávať pri teplotách nad 25 °C a za veľmi intenzívneho slnečného svitu.

Zantara® je jedinečný produkt, ktorý v sebe spája výbornú fungicídnu účinnosť v kombinácii s pridanou hodnotou podporného účinku látky z najnovšej skupiny SDHI druhej generácie. Vyvážená kombinácia dvoch odlišných mechanizmov účinku dáva istotu v boji s rezistentnými kmeňmi patogénov a dlhodobú vyrovnanosť výborných výsledkov. Registrovaná účinnosť proti helmintospóriovej a ramuláriovej škvrnitosti je benefitom vloženej dôvery v uvedené fungicídne riešenie.

Ing. Ján Hanuska, Bayer

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down