15.11.2022 | 09:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hladina vody stúpa, čakáme, či sa nadýchneme

Môže slovenský podnik prvovýroby mlieka ustáť nákladovú krízu? Na Dni prvovýrobcov mlieka, ktorý sa konal 20. októbra v Nitre, na túto otázku odpovedala Ing. Janka Pacigová, PhD., ktorá zastupovala podnik hospodáriaci v regióne severného Slovenska.

Hlavná zootechnička Janka Pacigová pôsobí v spoločnosti AGRIA Liptovský Ondrej, a. s., nachádzajúcej sa východne od Liptovského Mikuláša.
Pôda, ktorú podnik obhospodaruje sa rozprestiera v nadmorskej výške 600 až 1 000 m n. m. Jej celková výmera predstavuje 3 780 ha, z toho trvalé trávne porasty (TTP) tvoria až 2 450 ha. Z nich je asi 500 ha v oplôtkoch, a zo zvyšnej výmery TTP a z lucerny pestovanej na ornej pôde vyrobia ročne približne 10-tisíc ton senáže. Na ornej pôde pestujú lucernu siatu, raž ozimnú, pšenicu ozimnú, jačmeň jarný, repku ozimnú a tiež kukuricu na siláž, z ktorej každý rok vyhotovia zhruba 7-tisíc ton kukuričnej siláže.
„Čo sa týka vývoja podniku za uplynulých 10 rokov, počet zamestnancov klesol a výroba sa zefektívnila. Žiaľ, chceli by sme sa vyvíjať trochu iným smerom, ale spoločenská objednávka a externé dôvody nás tlačia k tomu, aby sme sa racionalizovali viac, akoby sme možno chceli,“ uviedla Janka Pacigová.
V roku 2012 chovali 1 100 dojníc - 844 holsteinských kráv a zvyšok tvoril výnimočný šľachtiteľský chov pinzgauského mliekového dobytka v Liptovskej Porúbke. Žiaľ, už neexistuje. Ekonomika ich donútila ukončiť chov kombinovaného typu pinzgauského dobytka.

Ukážka - viď sekcia VIDEÁ.

Viac sa dočítate v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 46.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down